GoPro – światowy lider w dziedzinie kamer sportowych – wypuścił do sprzedaży profesjonalną kamerę 360º umożliwiającą rejestrację wysokiej jakości filmów sferycznych.

GoPro Omni to tak naprawdę mobilne studio przeznaczone dla twórców 360-stopniowych filmów. Urządzenie zbudowane zostało z 6 kamer GoPro Hero4 Black i oprócz rejestracji obrazu pozwala również na jego obróbkę. W walizce wraz z którą sprzedawany jest sprzęt znajdziemy także wiele akcesoriów takich jak specjalne mocowanie, pilot służący do obsługi kamery, hub USB, okablowanie czy wodoodporny pokrowiec.

Kamera jest w stanie zarejestrować obraz w jakości 8K, co jest szczególnie istotnie w przypadku późniejszego oglądania nagrań na goglach wirtualnej rzeczywistości.

To jednak nie wszystko. GoPro Omni sprzedawane jest razem aluminiowym rigiem oraz oprogramowaniem stworzonym przez przejętą w ubiegłym roku firmę Kolor, pozwalającym na postprodukcję zarejestrowanych materiałów. Aplikacja GoPro Kolor AutoPano umożliwia m.in. prostowanie horyzontu, poprawę kolorów oraz stabilizację obrazu bez utraty jakości. Jedną z ciekawszych funkcji jest opcja kadrowania obrazu do formatu „monitorowego” w dowolnym miejscu nagrania.

Cena kamery GoPro Omni ustalona została na poziomie 5000 dolarów. Jeżeli jesteśmy już w posiadania 6 kamer Hero4, producenci przewidzieli sprzedaż samego rigu z akcesoriami i oprogramowaniem, które wyceniono na 1500 dolarów.

W swojej ofercie GoPro posiada od zeszłego roku znacznie bardziej zaawansowane urządzenie. Mowa o wycenianej na 15.000 dolarów kamerze 360 VR Odyssey zbudowanej z 16 kamer GoPro Hero4.