Według Dennisa Castlemana, inżyniera Sony Computer Entertainment, zapowiedziane na pierwszą połowę 2016 roku gogle wirtualnej rzeczywistości dla Playstation 4 są już praktycznie gotowe, a jego firma obecnie oczekuje na gry kompatybilne z Project Morpheus.

Castleman przyznał w jednej z facebookowych dyskusji, że jeżeli chodzi o sam sprzęt, to Morfeusz jest już gotowy na wejście na rynek konsumencki, natomiast barierą, która to uniemożliwia jest brak grywalnego oprogramowania. Inżynier SCE odniósł się również do PC-owej konkurencji ze strony Oculusa i HTC Vive. Według niego firmy stojące za ich produkcją mogą mieć trudności związane z brakiem doświadczenia w wypuszczaniu tak zaawansowanych urządzeń na rynek konsumencki, jednakże biorąc pod uwagę posiadany kapitał finansowy, powinny sobie z tymi problemami poradzić.

Z kolei Shuhei Yoshida, szef Sony Worldwide Studios, w wywiadzie udzielonym serwisowi Business Insider wyraził opinię dotyczącą przyszłości technologii VR. Według Yoshidy w ciągu kilku lat wirtualna rzeczywistość upowszechni się na tyle, że będą z niej korzystać wszyscy. Oczywiście nie ma on na myśli jedynie gier komputerowych, lecz różne sposoby i formy korzystania z Virtual Reality, natomiast stworzenie Project Morpheus ma na celu przyśpieszenie momentu, kiedy nowa technologia się upowszechni.

Project Morpheus

W tym samym wywiadzie Yoshida powiedział, że wszystkie trzy największe firmy VR (Sony, Oculus VR, HTV/Valve) stworzyły świetne headsety, deweloperzy uczą się pisać na te platformy oprogramowanie. a kolejnym wyzwaniem stojącym przed branżą wirtualnej rzeczywistości jest sprawienie, aby jak najwięcej osób te gogle wypróbowało.

Sony zapowiedziało w ostatnim czasie uczestnictwo w kilku dużych imprezach, na których będzie można urządzenie przetestować. Stanowiska z Project Morpheus zostaną wystawione podczas wrześniowych targów Tokyo Game Show oraz odbywających się na przełomie października i listopada Paris Games Week. Z kolei w grudniu zaplanowano kolejną edycję organizowanej przez Sony imprezy PlayStation Experience 2015. Na wszystkich tych wydarzeniach oczekujemy informacji o nowych tytułach tworzonych na platformę.

Także w Polsce nadarzy się przedpremierowa okazja przetestowania Project Morpheus. Urządzenie pojawi się w dniach 23-25 października podczas targów gier Warsaw Games Week.