Przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy.

SUPERHOT z datą premiery

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier wśród społeczności Virtual Reality – polska produkcja SUPERHOT – jeszcze w tym miesiącu zostanie wydana w wersji Aplha. Osoby, które wsparły projekt gry na Kickstarterze kwotą co najmniej 200$, otrzymają 28 lutego ekskluzywny dostęp do pierwszej grywalnej wersji SUPERHOT. Premiera pełnej wersji planowana jest na czerwiec 2015 i jeżeli utrzyma cenę z Kickstartera, kosztować będzie 14$.

SUPERHOT to nietypowa strzelanka z widokiem z perspektywy pierwszej osoby. Grafika jest bardzo uproszczona – wszystkie elementy pomieszczeń są białe i o tej samej teksturze, a nasi wrogowie po prostu czerwoni. Niby nic nadzwyczajnego, jednak od tradycyjnych tytułów tego gatunku wyróżnia ją sposób przedstawienia rozgrywki. Najważniejszy jest czas, który płynie tylko wtedy, gdy się poruszamy. Ilość dostępnych nabojów też jest ograniczona, a przed kulami wystrzeliwanymi przez wrogów można się uchylać niczym Neo z „Matrixa”. Zalety gry zostały docenione nawet przez Oculus VR. Firma wielokrotnie wykorzystywała SUPERHOT do prezentacji swoich technologii podczas wielu imprez branżowych.

***

John Carmack pracuje nad sklepem z komiksami dla VR

Legenda branży gier komputerowych i obecny dyrektor technologiczny w firmie Oculus VR – John Carmack – potwierdził na Twitterze, że pracuje nad stworzeniem sklepu z komiksami dla gogli VR. Carmack ma nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Tymczasem w serwisie Oculus VR Share, można pobrać aplikację Virtual-Comics, która jest przeglądarką popularnych dla komiksów formatów plików .CBR oraz .CBZ pozwalającą na oglądanie ich w wirtualnej rzeczywistości.

***

Wirtualny pokój „Immersis” zdobywa finansowanie

Immersis2

Projekt wirtualnego pokoju Immersis, który ma być alternatywą dla gogli VR, osiągnął wymagany cel na Kickstarterze, zbierając ponad 100 tyś. $. Zasada działania Immersis polega na połączeniu PC z projektorem wyświetlającym grę lub film na ścianach pomieszczenia, w którym się znajduje. Obraz, który pierwotnie był przeznaczony do oglądania na monitorze lub telewizorze, odpowiednio dopasowany do pokoju, zostaje pokazany w 180 stopniach szerokości. Więcej na temat projektu pisaliśmy w tym miejscu.

***

Koncert Kasabian dla Gear VR

Kolejny zespół muzyczny postanowił nagrać swój koncert przy użyciu kamery 360º. Tym razem chodzi brytyjską grupę rockową Kasabian, której występ zarejestrowany w Londynie w grudniu zeszłego roku już niedługo będą mogli obejrzeć posiadacze Samsung Gear VR. Na chwilę obecną 360-stopniowe doświadczenie dostępne jest poprzez oficjalną stronę zespołu i można uruchomić je bez konieczności posiadania gogli VR.

***

Wirtualna szkoła

Być może już w niedalekiej przyszłości szkolne lekcje będą wyglądać mniej więcej tak:

***

World of Tanks VR

A tak prezentuje się World of Tanks na goglach Oculus Rift:

***

oculus share beta pasek

Nowości Oculus VR Share

Baskhead – nietypowa wirtualna koszykówka. Gracz steruje obręczą kosza za pomocą własnej głowy, starając się przy tym aby jak najwięcej piłek trafiło do środka.

VR/Exposition – galeria sztuki

FIRMA – symulator lądownika na Marsie

Shipwreck: A 3D Experience

Asteroid Racer

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– filmach 360º VR, które pojawiły się na tegorocznym Sundance Film Festival;
– innowacyjnym projekcie gry RTS HoloCommander na gogle VR;
– zmianie daty premiery bieżni VR Cyberith Virtualizer;
– oraz o najbliższych planach Leap Motion.