Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w świecie Virtual Reality. W dzisiejszym odcinku przeczytacie m.in. o lodówkowym rollercoasterze na Oculusa, polskim filmie 360° 4K VR pozwalającym wirtualnie polatać balonem, pierwszej komedii VR oraz o tym w jaki sposób wirtualna rzeczywistość pomaga australijskim górnikom. Zapraszamy…

***

Lodówkowy rollercoaster

Kolejka górska wewnątrz lodówki? Taki pomysł zrealizowało studio Hammerhead VR, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu przy okazji prezentacji fanowskiego projektu gry Star Wars VR. Tym razem jest to projekt komercyjny, zrealizowany dla firmy Boursin działającej w branży spożywczej. Doświadczenie Boursin Sensorium zabiera widza na szaloną jazdę w stylu popularnych rollercoasterów, wewnątrz lodówki wypełnionej różnego rodzaju produktami m.in. wyżej wspomnianej firmy.

Czy tak wyglądać będzie przyszłość rynku reklamowego? Myślę, że wiele osób nie miałoby nic przeciwko temu.

Doświadczenie dla posiadaczy gogli Oculus Rift dostępne jest do pobrania w serwisie Oculus VR Share.

***

VR Premium zaprasza na lot balonem w 4K

Polska firma VR Premium zajmująca się dostarczaniem technologii wirtualnej rzeczywistości dla biznesu, nakręciła 360-stopniowy film w jakości 4K z perspektywu lotu balonem. Materiał został nagrany 1.08.2015r. w Paczkowie podczas Aeropikniku. Kapitanem balona jest Andrzej Jasek, a skoczkiem Jacek Huszcza. Wideo można oglądać m.in. na Gear VR oraz Oculusie i właśnie na tych goglach zostanie zaprezentowane publicznie (wraz z innymi filmami VR Premium) podczas Festiwalu Inspiracji w Warszawie pod koniec sierpnia (27-29.08.2015r.).

***

Teleportated – pierwsza komedia VR

Zostajemy w temacie 360-stopniowych sferycznych filmów VR. Stworzony przez amerykańskie studio PAVR Media film Teleportated jest prawdopodobnie pierwszą tego typu komedią i jednocześnie jedną z nielicznych dotychczas prób wprowadzenia fabuły do nowo powstającego medium.

Fabuła Teleportated kręci się wokół trójki przyjaciół, którzy znajdują w magazynie pewne tajemnicze urządzenie. Jego naciśnięcie przenosi zarówno bohaterów jak i widza do losowych miejsc na całym świecie (wesołe miasteczko, plaża, itp.). Przyjaciele mogą w każdej chwili zmienić swoją lokalizację, jednak nie mają żadnej kontroli nad tym gdzie pojawią się następnym razem. Teleportated dla gogli Oculus Rift można pobrać w serwisie Oculus VR Share.

***

Powstaje aplikacja VR dla handlowców

Na łamach vrHunters pisaliśmy już od aplikacjach, dzięki którym w przyszłości będziemy mogli dokonywać zakupów za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości. Tym razem mamy coś dla handlowców – symulator zakupów w supermarkecie Shelfzone.

Shelfzone został zaprojektowany przez firmę InVRsion w celu sprawdzenia jak klienci sklepów zareagują na różne ustawienia towarów na półkach czy elementy tzw. „product placement”. System rejestruje zachowanie użytkownika i analizuje miejsca, na które spogląda wraz z dokonanymi wyborami. Dzięki informacjom pozyskanym przez symulator, menedżerowie sklepów mogą zmienić układ produktów tak, aby zmaksymalizować przestrzeń półek i zwiększyć obroty.

***

Amerykańska reklama Samsung Gear VR

Pojawiła się nowa reklama gogli Gear VR od Samsung Mobile USA.

***

Virtual Reality w służbie górnikom

Mines Rescue, należący do grupy Coal Services australijski ośrodek szkoleniowy dla górników, poszerzył swoją ofertę o doświadczenia wirtualnej rzeczywistości symulujące niektóre niebezpieczne sytuacje, jakie mogą przytrafić się pod powierzchnią ziemi. Aby doświadczenie było jak najbardziej realistyczne, zbudowano arenę treningową otoczoną 360-stopniowym ekranem kinowym, a także zaprojektowano aplikację VR, odtwarzającą prawdziwy system podziemnych korytarzy i warunki panujące w kopalni. Więcej szczegółów nt. symulatora znajdziecie w tym miejscu.

***

Stanowisko wirtualnego pilota

Wydaje się, że producenci akcesoriów komputerowych nie byli do końca przygotowani na gwałtowny rozwój technologii Virtual Reality. W ostatnim czasie powstaje wiele „domowej roboty” zestawów pomagających zwiększyć imersję w wirtualnych wyścigach samochodowych czy jak w tym przypadku lotach w przestworzach. Jeden z fanów podniebnych wojaży postanowił zbudować swój własny prywatny system, który nazwał „Glorious Flightstation”. Poniższa galeria prezentuje efekty pracy wraz ze szczegółową instrukcją, w przypadku gdyby ktoś miał ochotę odtworzyć jego konstrukcję.

Glorious Flightstation

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Otherworldly Theme Ride – Rollercoaster w animowanym świecie 3D.

Ziran: Passage to Nature – Relaksacyjna podróż inspirowana tajwańskim parkiem narodowym Taroko Gorge.

Insidious Chapter 3: Into the Further – Doświadczenie VR mające na celu przerazić użytkownika gogli. Część większego projektu 4D o tej samej nazwie.

3Dea SpaceSys – System Operacyjny VR – wizja jak tego typu środowisko mogłoby funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości.


Open Safari With Oculus Rift

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– fanowskim projekcie gry Star Wars VR;
– oficjalnej aplikacji kinowej z trybem multiplayer dla Oculus Rift;
– okularach AR/VR Hololens, które trafią do deweloperów w 2016 roku;
– studiu Techland, które testuje technologie Virtual Reality;
– pierwszym dużym dodatku do gry Elite: Dangerous;
– byłym astronaucie, który wrócił na Księżyc dzięki aplikacji VR;
– grze Pasjans VR – Solitaire Jester;
– a także o zapowiedzi nowego SDK dla Oculus Rift DK2;