Już jutro oficjalne rozpoczęcie targów E3, na których oczekujemy wielu nowych informacji o grach tworzonych dla wirtualnej rzeczywistości. Ubiegły tydzień również obfitował w ciekawe wydarzenia w świecie VR. W czwartek odbyła się głośna konferencja Oculus VR, podczas której zaprezentowano m.in. samego Oculus Rifta w wersji konsumenckiej oraz kontroler Oculus Touch mający przenieść nasze ręce i dłonie do wirtualnych przestrzeni. Z kolei w Łodzi odbył się pierwszy w Polsce festiwal wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge 2015. Relację z tego wydarzenia opublikujemy już wkrótce, tymczasem zapraszamy na podsumowanie innych newsów i ciekawostek branżowych. W dzisiejszym „Przeglądzie tygodnia” przeczytacie m.in. o VRMark – powstającym benchmarku dla wirtualnej rzeczywistości.

***

Targi E3 w branży VR

oculus ces 2015

Z roku na rok zwiększa się liczba wystawców na targach E3 powiązanych z wirtualną rzeczywistością. Podczas tegorocznej edycji zobaczymy aż 27 takich firm, które stanowią około 10 procent wszystkich uczestników imprezy. Oprócz Oculus VR i Sony (Project Morpheus) będzie to także studio Ubisoft, które prawdopodobnie ujawni swoje gry dedykowane VR, podobnie jak Crytek. Obecna będzie również firma Razer i jej projekt gogli wirtualnej rzeczywistości opartych na idei otwartej licencji – OSVR (Open Source Virtual Reality), a także wiele niezależnych studiów deweloperskich. Istnieje duża szansa, iż dopiero na targach poznamy niektóre nowe projekty VR. Początek E3 już we wtorek. Zachęcamy do regularnego odwiedzania vrHunters.pl oraz naszego fanpage, gdzie znajdziecie najświeższe informacje z przebiegu imprezy.

***

VRMark, czyli PCMark dla VR

Firma Futuremark znana z tworzenia oprogramowania przeznaczonego do testowania wydajności komputerów zapowiedziała wypuszczenie nowej aplikacji dedykowanej wirtualnej rzeczywistości. Twórcy m.in. 3DMark, popularnej aplikacji służącej do sprawdzania wydajności kart graficznych pracują obecnie nad VRMark, oprogramowaniem pozwalającym przeprowadzić pomiar wydajności oraz opóźnienia aplikacji pracujących w środowisku Virtual Reality, a także dokładności czujników znajdujących się w goglach. Benchmark skierowany jest dla producentów sprzętu i aplikacji VR, analityków oraz dziennikarzy i pozwoli przetestować zdolność systemu do wyświetlenia wysokiej jakości doświadczenia VR. Jak powszechnie wiadomo niskie opóźnienie jest kluczowym czynnikiem pomagającym w osiągnięciu poczucia obecności w wirtualnym świecie i uniknięcia choroby lokomocyjnej.

***

Plotki na temat Project Morpheus

Project Morpheus2

Serwis SonyRumors.net zajmujący się plotkami, wyciekami i wiadomościami dotyczącymi produktów japońskiej firmy Sony opublikował zdjęcia, które rzekomo przestawiają kontrolery PlayStation Move 2 zaprojektowane dla gogli Project Morpheus. Inne przecieki sugerują, iż „Morfeusz” może zmienić nazwę na PlayStation RealEyes. Być może więcej dowiemy się już we wtorek podczas E3, gdzie firma Sony zaplanowała własną konferencję prasową. Wspomniane zdjęcia znajdują się w tym miejscu.

***

YouVisit także na Gear VR

YouVisit - wirtualny uniwersytet
YouVisit (fot. sfgate.com)

Amerykański serwis YouVisit oferujący absolwentom szkół średnich wirtualne wycieczki z Oculus Rift po wielu uczelniach i kampusach uniwersyteckich na terenie Stanów Zjednoczonych bezpośrednio z przeglądarki internetowej, będzie dostępny również dla użytkowników gogli Samsung Gear VR. YouVisit umożliwia w ten sposób przyszłym studentom, zapoznanie się z uczelnią i dokonanie wyboru miejsca przyszłej edukacji. Wycieczki oferują 360-stopniowe panoramiczne zdjęcia przedstawiające najważniejsze miejsca i obiekty jak np. sale wykładowe, obiekty sportowe, akademiki, laboratoria, biblioteki a nawet uczelniane stołówki. YouVisit oferuje również wirtualne podróże po największych światowych stolicach i popularnych zabytkach. Oprócz uniwersytetów, posiadacze Gear VR otrzymali także dostęp do podobnej aplikacji umożliwiającej odwiedzanie restauracji.

***

Dallas Cowboys wykorzysta VR w celach treningowych

Drużyna futbolu amerykańskiego Dallas Cowboys zamierza korzystać z wirtualnej rzeczywistości w celach treningowych. Jak donosi serwis recode.net właściciele zespołu podpisali umowę z firmą StriVR Labs, która stworzy aplikację VR pozwalającą oglądać powtórki z perspektywy pierwszej osoby. Technologia Virtual Reality pomoże sportowcom w lepszym zrozumieniu aktualnej sytuacji meczowej i nauczy podejmowania trafniejszych decyzji.

***

Andalusia VR

Hiszpański region Andaluzja wykorzystuje wirtualną rzeczywistości w celach promocyjnych. Aplikacja została opracowana przez studio Innovavr w ramach lokalnego konkursu VR Jam i pozwala na przelot nietypową platformą latającą i obserwację zdjęć lotniczych ukazujących najpopularniejsze miejsca w regionie. Posiadacze gogli Oculus Rift mogą ją znaleźć do pobrania w tym miejscu.

***

Hitman: GO zmierza na Gear VR

Studio Square Enix znane z takich tytułów jak Tomb Raider czy Final Fantasy wyda pierwszą grę dla wirtualnej rzeczywistości. Będzie to port popularnej mobilnej turowej strategii Hitman: GO. Produkcja będzie prawdopodobnie dostępna już na targach E3, gdzie spodziewamy się otrzymać więcej informacji na jej temat. Hitman: GO pojawi się na goglach Samsung Gear VR.

***

Jurassic World: Apatosaurus VR

Jurassic World jest kolejnym filmem, który otrzymał własną aplikację VR stworzoną w celach promocyjnych. Jurassic World: Apatosaurus pojawił się w oficjalnym sklepie Samsung Gear VR i pozwala na obcowanie z wielkim prehistorycznym stworzeniem. Aplikacja została zaprojektowana przez Kanadyjczyków z Felix and Paul Studios.

***

Nowe trailery Loading Human i Reflections

Untold Games opublikowało nowy trailer Loading Human przygotowany na targi E3. Gra opowiada historię pisarza André, cierpiącego na zanik pamięci. Jedynym ratunkiem dla bohatera, w którego postać się wcielimy jest transport jego świadomości do ciała robota. Jednak, aby tego dokonać André musi przypomnieć sobie szczegóły ze swojego dotychczasowego życia i ‚przeżyć’ je na nowo. Loading Human powstaje na gogle Project Morpheus (Playstation 4) oraz Oculus Rift.

Pojawił się również nowy trailer gry Reflections, która jest produkcją dość nietypową i polega na eksploracji otoczenia i manipulowaniu obiektami w środowisku odzwierciedlającym realną fizykę. Każda interakcja nie tylko zmieni świat wokół bohatera ale również będzie mieć wpływ na dalsze losy fabuły. Premiera tej tajemniczej gry będzie mieć miejsce już 26 czerwca (Early Access), lecz już teraz można składać pre-ordery, dzięki czemu zaoszczędzimy 33%. Reflections sprzedawane jest w cenie 14,99$ (9,99$ ze zniżką) i oprócz Oculus Rifta możliwe będzie do uruchomienia również na tradycyjnych monitorach. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie reflectionsgame.com.

***

WEARVR Top 10

Top 10 najpopularniejszych doświadczeń VR w serwisie WEARVR w ubiegłym tygodniu.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– pierwszym w Polsce salonie Virtual Reality – InGame;
– łódzkim festiwalu wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge 2015;
– goglach StarVR z 210-stopniowym polem widzenia i ekranem 5K;
– wynikach sprzedaży „dev-kitów” Oculusa;
zakupach online w wirtualnej rzeczywistości;
– nowym logo Oculusa;
– a także podsumowaliśmy specjalną konferencję Oculus VR.