Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w świecie Virtual Reality. W dzisiejszym odcinku przeczytacie m.in. o nowej bieżni VR – Kat Walk, ekranach 11K od Samsunga oraz eksperymencie niemieckiego parku rozrywki, którego pracownicy zsynchronizowali prawdziwą kolejkę górską z goglami VR.

***

Kat Walk

Na Kickstarterze ruszyła zbiórka pieniędzy na projekt nowej wielokierunkowej bieżni wirtualnej rzeczywistości – Kat Walk. W przeciwieństwie do innych bieżni VR, urządzenie chińskiej firmy KatVR nie posiada pierścieni wokół talii użytkownika. Zamiast tego autorzy postanowili wykorzystać przyczepioną od góry uprzęż, która powinna utrzymać osoby ważące do 140 kg.

Chociaż do końca zbiórki pozostał jeszcze miesiąc, autorzy ‚Kat Walka’ zebrali już ponad połowę ze 100 tysięcy dolarów wymaganych do sfinansowania bieżni. Podstawowa wersja urządzenia sprzedawana jest w cenie 599$ i jeżeli wszystko pójdzie po myśli jego twórców, trafi do kickstarterowych darczyńców w kwietniu przyszłego roku.

***

Ekrany 11K od Samsunga

Jest szansa, że już w 2018 roku firma Samsung rozpocznie masową produkcję ekranów o rozdzielczości 11K, czyli około 11264×6336 pikseli. Zapytacie po co komuś tak wysoka rozdzielczość skoro dopiero do sklepów weszły telewizory 4K, a obecna generacja smartfonów osiągnęła już próg, powyżej którego większość osób nie dostrzeże już różnicy? Oczywiście dla zastosowań wirtualnej rzeczywistości. Co ciekawe podobno pozwolą one uzyskać efekt 3D również bez konieczności zakładania gogli VR. Samsung realizuje projekt ekranów 11K wraz z południowokoreańskim rządem. który przeznaczył na niego aż 26,5 milionów dolarów oraz z kilkunastoma lokalnymi i zagranicznymi firmami.

***

Powstanie serial TV ze wsparciem VR

Być może część z Was pamięta amerykański film Sci-Fi z 1984 roku (opowiadający historię miłośnika gier z automatów) pt. Ostatni gwiezdny wojownik” (ang. „The Last Starfighter”), który był swego rodzaju przełomem pod względem wykorzystanych efektów cyfrowych. Wszystkie sceny batalistyczne i inne efekty specjalne powstały na komputerach, co w tamtych czasach było znaczącym osiągnięciem i postępem w dziejach kinematografii.

Jak donosi serwis Variety, na podstawie filmu powstaje serialowy spin-off zatytułowany „The Starfighter Chronicles”, którzy być może ponownie ustali nowe standardy i jak jego pierwowzór przekroczy nieosiągalne wówczas granice. Jak deklarują producenci serialu, zawierać on będzie dodatkowe sceny, które obejrzą posiadacze headsetów wirtualnej rzeczywistości.

***

Longze 9D VR

Chińska firma Guangzhou Longze udostępniła do sprzedaży zaawansowany symulator VR przeznaczony dla zastosowań komercyjnych (parki rozrywki, centra handlowe). Urządzenie o nazwie Longze 9D VR, którego możliwości możecie obejrzeć poniżej, sprzedawane jest w cenie od 6 do 25 tysięcy dolarów w zależności od stopnia zaawansowania i pozwala na symulację wielu różnych rodzajów doświadczeń VR m.in. symulatorów lotu, rollercoasterów czy różnego rodzaju „strzelanek”.

***

Dubai Marina w 360º 8K

Posiadacze kartonowych gogli Cardboard lub ich odpowiedników mogą obejrzeć 360-stopniowy film w jakości 8K, przedstawiający panoramę Dubaju. Materiał został nakręcony techniką poklatkową (Time-lapse) z drugiego najwyższego budynku w mieście, na wysokości ponad 400 metrów. Ten zapierający w dech w piersiach widok możliwy jest również do obejrzenia na Oculusie. Zainteresowanych odsyłamy do poradnika: „Jak uruchomić filmy 360º z YouTube na goglach Oculus Rift?„.

***

Park rozrywki eksperymentuje z VR

Przejażdżka rollercoasterem zarówno w wirtualnej jak i prawdziwej rzeczywistości, może być dla wielu osób przeżyciem na długo zapadającym w pamięci. A co jeśli połączymy te dwie rzeczywistości? Na taki pomysł wpadli pracownicy jednego z niemieckich parków rozrywki i zsynchronizowali przejazd tradycyjnej kolejki górskiej z doświadczeniem VR wyświetlanym na goglach Samsung Gear VR. Efekty ich pracy można obejrzeć poniżej.

***

HTC Vive – pierwsze wrażenia

Gogle SteamVR – HTC Vive, które zadebiutują jeszcze pod koniec 2015 roku, ruszyły w tournée „HTC Vive Live Tour”, podczas którego ciężarówka wyposażona w headsety VR odwiedzi kilkanaście miast, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu urządzenie prezentowane było podczas konferencji Comic-Con w San Diego. W Europie pojawi się w Kolonii podczas targów Gamescom, w Berlinie (targi elektroniki IFA) oraz w Paryżu w trakcie Paris Games Week. Tymczasem HTC opublikowało materiał filmowy z pierwszymi wrażeniami osób, które miały okazję przetestować urządzenie.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Platforma Oculus VR Share, na której niezależni (i nie tylko) twórcy gier i aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości mogą publikować swoje prace, jak co tydzień doczekała się kilku nowych interesujących tytułów.

Martello Tower Z

Colosseum VR

Inside a Fusion Reactor

Firework Factory VR

RC Playground – Demo

EXPERIENCE BALI – Island of the Gods

Gigatron Hell Ride Song

Endless Labyrinth

The Memory Machine

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– kickstarterowym sukcesie haptycznej rękawicy VR Gloveone;
– najlepszych odtwarzaczach filmów VR 360º dla gogli Oculus Rift;
– zakupie przez Oculus VR, firmy Pebbles Interface;
– oraz o badaniach dotyczących rozpoznawalności marek gogli VR wśród młodzieży.