Już za tydzień początek konferencji GDC 2015, tymczasem dziś zapraszamy na podsumowanie wydarzeń mijającego tygodnia w świecie technologii Virtual Reality.

***

Batman VR

Warner Bros, DC Comics (jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych) oraz OTOY (specjaliści od efektów specjalnych) pracują nad ‚doświadczeniem’ VR opartym na popularnym serialu animowanym Batman: The Animated Series, którego początki sięgają 1992 roku. Batman VR opisywany jest jako ‚narracyjne doświadczenie imersyjne’ i skupiać się będzie na eksploracji słynnej sekretnej jaskini Batcave. Niedawno do ekipy pracującej nad produkcją dołączyła dwójka osób związana z animowanym oryginałem. Kevin Conroy to postać znana z podkładania głosu Batmana, natomiast Paul Dini pracował przy serialu jako scenarzysta. Doświadczenie trafi zarówno na gogle Oculus Rift oraz Gear VR i zapowiedziane zostało na zimę 2015.

***

STRAFE

Na Kickstarterze ufundowano nietypową strzelankę STRAFE, która ma być ukłonem w stronę gier z lat 90-tych. Studio Pixel Titans zebrało ponad 200 tysięcy dolarów, dzięki którym stworzy nostalgiczną, pełną humoru i brutalności, najbrzydszą grę XXI wieku. W tym miejscu można pobrać wczesną wersję gry, której premiera planowana jest dopiero na maj 2016 roku. Jeżeli zastanawiacie się na czym wzorowali się twórcy STRAFE, odpowiedzi udzieli poniższy gameplay z wersji pre-alpha. Gra otrzyma wsparcie dla Oculus Rift.

***

Virtual Reality pomoże leczyć PTSD

W zeszłym roku pisaliśmy o interesującym projekcie PHOBOS – platformie do wirtualnego leczenia lęków i fobii. Tym razem technologia wirtualnej rzeczywistości ma szansę zaistnieć w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Osoby cierpiące na PTSD często odczuwają niepokój, koszmary i niekontrolowane uczucia związane z pewnymi traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Używając gogli VR pacjent może odtworzyć nieprzyjemne wspomnienia w całkowicie kontrolowanym środowisku i spróbować zmierzyć się z problemem. Według zamysłu lekarzy osoby chore na PTSD dzięki tego rodzaju sesjom zawierającym bodźce wzrokowe, słuchowe, a także węchowe, będą w stanie zrozumieć to co się stało i dzięki temu uporać się ze strachem.

***

Loading Human

W sieci pojawił się nowy trailer Loading Human – przygodówki FPP tworzonej z myślą o goglach Oculus Rift (a być może także z Project Morpheus). Fabuła gry toczyć się będzie wokół pisarza André, cierpiącego na zanik pamięci. Jedynym ratunkiem bohatera, w którego postać się wcielimy jest transport jego świadomości do ciała robota. Jednak, aby tego dokonać André musi przypomnieć sobie szczegóły ze swojego dotychczasowego życia i ‚przeżyć’ je na nowo.

***

Video recenzja kontrolera Sixense STEM

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

NoLimits 2 Roller Coaster Simulator – W odróżnieniu od dotychczas dostępnych kolejek NoLimits 2, nie jest prostym doświadczeniem, lecz narzędziem, które pozwala graczom tworzyć swoje własne kolejki górskie, a nawet całe parki rozrywki. Symulator oferuje wiele istniejących w rzeczywistości rollercoasterów, realistyczną fizykę środowiska gry oraz zaawansowane efekty graficzne. Do pobrania dostępna jest wersja demonstracyjna gry. Pełną wersję NoLimits 2 można zakupić na platformie Steam w cenie 33 Euro oraz na oficjalnej stronie producenta.

Doctor Who Time Tunnel – Doświadczenie podróży w czasie stworzone na bazie popularnego brytyjskiego serialu science fiction produkcji BBC – Doktor Who.

Birdy King Land – Doświadczenie działające na zasadzie rollercoastera, a jednocześnie rollercoasterem nie będące. Birdy King Land zabierze posiadacza Oculus Rifta w szaloną przejażdżkę po kolorowej, kreskówkowej krainie.

Sunshine Observation Deck – Relaksujące doświadczenie powstałe w oparciu o koncepcję słonecznego tarasu widokowego z filmu Sunshine (pol. W stronę słońca) z 2007 roku.

Therapeutic Heights – Kolejne doświadczenie relaksacyjne. Tym razem siedzimy wewnątrz drewnianego pokoju podróżującego wysoko nad powierzchnią ziemi.

Virtuosity Showcase – Wirtualna galeria sztuki.

The Cryogenian – Wirtualna podróż przez intrygujący świat zbudowany z fraktali.

Teratophobia – Tylko dla osób o mocnych nerwach.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– pełnometrażowym musicalu VR [NUREN] dla Oculus Rift;
– patentach Apple na gogle VR dla iPhone;
– wypowiedzi twórcy Oculusa na temat antyspołecznego aspektu Virtual Reality;
– okularach rozszerzonej rzeczywistości dla fanów planszówek – CastAR;
– a także opublikowaliśmy zapowiedź GDC 2015.