W zeszłym tygodniu, oprócz zaskakującej prezentacji gogli AR HoloLens przez Microsoft, pojawiło się również kilka innych wartych odnotowania informacji ze świata Virtual Reality. Zapraszamy na podsumowanie.

Gear VR stopniowo wkracza do Europy

Mobilne gogle Samsung Gear VR, których premiera miała miejsce pod koniec zeszłego roku na terenie Stanów Zjednoczonych, powoli zaczynają wkraczać także na rynek europejski. Urządzenie można zakupić na razie w 4 krajach (Niemcy, Holandia, Belgia oraz Szwecja). Gogle powstałe we współpracy z firmą Oculus VR, są zaawansowanym adapterem działającym z najnowszym phabletem Samsunga – Galaxy Note 4. Koszt adaptera w Europie wynosi 200€. Nadal nie wiadomo kiedy odbędzie się polska premiera gogli. Tymczasem pojawiła się pierwsza oficjalna reklama urządzenia.

***

Konkurencja dla Microsoft HoloLens

Okazuje się, że technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) oparta na hologramach nie jest wynalazkiem jedynie Microsoftu. Podobne rozwiązania opracowują obecnie dwie inne firmy. Mowa o projektach Meta 1 Development Kit (Meta) oraz AiR Smartglasses (Atheer Labs), które wydają się bardzo zbliżone do ujawnionych w zeszłym tygodniu przez Microsoft gogli AR HoloLens. Prezentacje obydwu projektów można obejrzeć poniżej.

***

Dying Light VR

Już jutro odbędzie się światowa premiera najnowszego survival-horroru Dying Light polskiej firmy Techland. Twórcy gry potwierdzają pracę nad wsparciem dla gogli Oculus Rift oraz rozważają to samo z Project Morpheus dla Playstation 4. Warto zauważyć, że Techland jest jedną z firm współpracujących przy projekcie gogli OSVR (Open Source Virtual Reality), ogłoszonej podczas tegorocznych targów CES inicjatywy opartej na zasadach Open Source.

***

Sundance Film Festival

Podczas największego festiwalu filmów niezależnych Sundance Film Festival, który rozpoczął się kilka dni temu w Park City w stanie Utah, po raz pierwszy w historii pojawiły się 360-stopniowe filmy VR. Widzowie festiwalu mają okazję obejrzeć 9 produkcji przeznaczonych dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Jedną z nich jest opisywany już na łamach vrH dokument Zero Point, opowiadający o historii i możliwościach technologii Virtual Reality.

Na liście wirtualnych filmów znalazły się także: Birdly (doświadczenie lotu ptaka), Kaiju Fury!, Assent, Evolution of Verse, Perspective: The Party, Project Syria, The VR works of Felix & Paul oraz Way to Go.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

VR Pong – klasyka gier komputerowych w nowoczesnej odsłonie.

Virtual LA: Venice Beach oraz Virtual LA: Hollywood Blvd – wirtualna wycieczka do Los Angeles i możliwość zwiedzenia jednej z najbardziej znanych amerykańskich plaż – Venice Beach oraz słynnej ulicy Hollywood Boulevard (Aleja Gwiazd).

InMind – krótka przygodówka z elementami zręcznościowymi. Demo pozwala graczowi na doświadczenie podróży do mózgu pacjenta w poszukiwaniu neuronów, które powodują zaburzenia psychiczne.

Kaleido Video Player – odtwarzacz video dla gogli Oculus Rift DK2. Pozwala oglądać m.in. formaty AVI, MP4, MKV, WMV, dopasowując materiał filmowy do wyświetlacza OR. Aplikacja radzi sobie także z plikami .obj – popularnym formatem używanym do zapisu obiektów 3D.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– firmie Microsoft, która zaprezentowała projekt gogli AR HoloLens
– wirtualnym pokoju Immersis
– studentach, którzy stworzyli odpowiednik AdBlocka dla rzeczywistości rozszerzonej
– oraz o intrygującym projekcie SpaceVR, który ma pozwolić na doświadczenie zagadkowego zjawiska „Overview Effect”.