Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w świecie Virtual Reality. Najnowsze podsumowanie powinno zainteresować m.in. fanów Star Treka i Mission Impossible. Ponadto w sieci pojawiło się wiele interesujących materiałów nakręconych w 360-stopniach. Zapraszamy…

***

Star Trek Enterprises VR

Jeden z miłośników kultowego serialu Star Trek postanowił nie czekać na licencjonowane produkcje przeznaczone dla gogli Virtual Reality i stworzył fanowskie doświadczenie VR, szczegółowo odtwarzając kosmiczną flotę znaną z ekranów TV. Enterprises w wersji v1.1 pozwala posiadaczom gogli Oculus Rift DK2 na obejrzenie w przestrzeni kosmicznej wszystkich ośmiu statków występujących w uniwersum Star Treka. Doświadczenie dostępne jest do pobrania w tym miejscu.

***

Mission Impossible V VR

Doświadczenie wirtualnej rzeczywistości inspirowane jedną ze scen filmu Mission: Impossible – Rogue Nation, w której Tom Cruise unosi się w powietrzu utrzymując się na kadłubie samolotu, zostanie zaprezentowane uczestnikom odbywającej się we wrześniu w Hiszpanii wystawy Immersed Europe. Zbudowana w związku z premierą filmu instalacja posiada uprząż podtrzymującą użytkownika nad ziemią, symulujący podmuchy wiatru wentylator oraz gogle Oculus Rift DK2.

***

23 sierpnia w Centrum Handlowym Borek we Wrocławiu z okazji zakończenia wakacji odbył się „Weekend Szalonych Eksperymentów”. Dzieciaki wraz ze swoimi rodzinami mogli podziwiać jak działają roboty, toczyć walki „sumo” robotów, a także konstruować własne z Lego Mindstorm oraz Lego WeDo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Virtual Reality z okularami Oculus Rift wystawionym przez firmę Dreamplex, zajmującą się skanowaniem nieruchomości i przekształcaniem zebranych danych w doświadczenie VR. Więcej na temat wydarzenia oraz galerię zdjęć znajdziecie na stronie dreamplex.pl.

***

Ubisoft MMOne

Stawiająca pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości firma Ubisoft szykuje na zbliżające się październikowe targi Paris Games Week nową technologię MMOne. Wykorzysta w tym celu specjalne krzesło potrafiące poruszać się w trzech osiach. Trackmania² Stadium będzie pierwszym tytułem wykorzystującym system MMOne, jednak z czasem Ubisoft zamierza ujawnić kolejne. Firma planuje przedefiniować znaczenie słowa esport i podczas targów zorganizuje pierwszy na świecie turniej ‚full-motion VR’.

***

Job Simulator – trailer

Studio Owlchemy Labs odpowiedzialne za pracę nad symulatorem pracy Job Simulator opublikowało nowy trailer przedstawiający postępy w pracy nad produkcją. Tytuł powstaje na gogle VR HTC Vive i wykorzysta system śledzenia ruchów użytkownika Lighthouse oraz bezprzewodowe kontrolery należące do ekosystemu SteamVR.

Rozgrywka Job Simulator osadzona została w 2050 roku i przedstawia świat, w którym roboty są powszechnie dostępne i służą ludziom przy wielu codziennych obowiązkach takich jak sprzątanie czy gotowanie. Premiera gry zaplanowana została na koniec bieżącego roku, czyli mniej więcej w momencie debiutu konsumenckiej wersji headsetu HTC Vive. Produkcja pojawi się również ze wsparciem dla Oculusa.

***

Final Approach

Studio Phaser Lock Interactive zapowiedziało na koniec 2015 roku nową grę dedykowaną goglom HTC Vive i Oculus Rift (połowa 2016). Final Approach pozwoli wcielić się w kontrolera ruchu lotniczego oferując widok z perspektywy lotu ptaka nad zarządzanym lotniskiem. Sterowanie powietrzną flotą odbywać się będzie na zasadzie wskazania linii lotu przy pomocy kursora. Możliwości Final Approach przedstawia poniższy trailer.

***

Nowe filmy 360º

W dzisiejszej części sekcji „Przeglądu Tygodnia” poświęconej 360-stopniowym filmom VR polecamy:

– pływanie z delfinami:

– doświadczenie oparte na klasycznej arcadowej grze Frogger (dla odważnych!):

– najlepsze momenty Counter-Strike: Global Offensive w 360º:

– przejażdżkę ze Stigiem z Top Gear:

– wycieczkę do Sierra Leone:

– oraz nad lubelskie jeziora:

***

Nowości RiftCat

Riftcat2

THE HOSPITAL HAUNTED BE LOST

RGBverse

Przypominamy także o trwającym konkursie RiftCata, w którym do wygrania jest kontroler Leap Motion oraz gogle Dark Shader: Cardboard Kit.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Tactera – Virtual Reality RTS game

Viewport Point-to-Point Experience

7 Nanocycles

Kaleidospace

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– opóźnionej premierze gogli HTC Vive;
Tower Unite – wirtualnym świecie online dla Oculusa i HTC Vive;
– doświadczeniu VR z Marią Szarapową;
– festiwalu filmów Virtual Reality – Kaleidoscope VR;
– oraz o nowym SDK Oculusa ze wsparciem dla Windows 10.