Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia w branży VR.

***

Premiery gier VR

7 maja zadebiutują dwa tytuły ze wsparciem dla wirtualnej rzeczywistości. Pierwszą z nich jest Project CARS – wyczekiwana przez fanów simracingu wyścigowa gra symulacyjna brytyjskiego Slightly Mad Studios, która powstawała przy aktywnym udziale graczy. Project CARS od samego początku oferować będzie wsparcie dla gogli Oculus Rift DK2, natomiast tuż po premierze Project Morpheus (w pierwszej połowie przyszłego roku), trafi także i na tą platformę. Poniżej możecie obejrzeć najnowszy trailer wydany z okazji premiery gry.

Również 7 maja pojawi się drugi duży DLC do symulatora ciężarówki Euro Truck Simulator 2, który tym razem rozszerzy mapę o kraje skandynawskie tj. Danię, Szwecję oraz Norwegię. O tym, że jest to gra świetnie radząca sobie z wirtualną rzeczywistością możecie przekonać się oglądając polską wideorecenzję autorstwa vreality.pl. Euro Truck Simulator 2: Skandynawia do działania wymaga podstawowej wersji gry.

***

Sony kończy produkcję okularów projekcyjnych HMZ

Firma Sony wycofuje się z produkcji bezprzewodowych okularów projekcyjnych 3D z serii HMZ, reklamowanych wcześniej jako osobiste kino domowe. Urządzenie, mimo iż oferowało całkiem atrakcyjne parametry (dwa ekrany o rozdzielczości 720p), było niewspółmiernie drogie. Ostatni wydany model – HMZ-T3W kosztował rok temu około 5000 zł. Dziś próżno szukać go w oficjalnym sklepie Sony, jedynie w serwisach aukcyjnych można jeszcze znaleźć nieliczne oferty. Wszystko za sprawą pojawienia się pierwszych gogli wirtualnej rzeczywistości, które górują nad okularami projekcyjnymi zarówno ceną, możliwościami jak i jakością wyświetlanego obrazu. Firma Sony postanowiła więc porzucić projekt na rzecz powstających już od jakiegoś czasu gogli VR Project Morpheus dla Playstation 4 i ostatecznie zamyka linię produkcyjną HMZ.

***

Jaunt tworzy studio filmowe

Jaunt Studios – tak będzie się nazywać studio filmowe powołane przez jednych z pionierów 360-stopniowych produkcji video przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości, firmę Jaunt. Studio skupi się na produkcji fabularnych doświadczeń VR i w związku z tym zatrudniło trzech pracowników związanych wcześniej z wytwórnią filmową Lucasfilm. Jaunt znane jest m.in. z 360-stopniowego materiału z koncertu Paula McCartneya oraz aplikacji The Hobbit VR Experience, która powstała we współpracy z Warner Bros. w związku z premierą filmu Petera Jacksona – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii. Nowe studio współpracuje z Condé Nast Entertainment, z którą stworzy dwa projekty skoncentrowane na podróżach, stylu życia, modzie, sporcie i technologii. Więcej szczegółów na temat projektów Jaunt Studios zostanie ogłoszonych w najbliższych miesiącach.

***

Możliwe wsparcie Oculus Rift dla Kingdom Come: Deliverance

Jest szansa na to, że posiadacze gogli Oculus Rift zagrają w Kingdom Come: Deliverance w wirtualnej rzeczywistości. Jiří Rýdl – szef czeskiego Warhorse Studio odpowiedzialnego produkcje – przyznał, że jego firma zamówiła deweloperskie wersje Oculus Rift i być może w przyszłości ogłosi oficjalne wsparcie dla gogli.

Gra, która obecnie znajduje się w wersji alpha jest przedstawicielem gatunku RPG z akcją zlokalizowaną w Europie Środkowej XV wieku. Oprócz atrakcyjnej oprawy graficznej Kingdom Come: Deliverance wyróżnia się historycznym realizmem, otwartym światem oraz zaawansowanym systemem walki. Premiera gry została niedawno przełożona na 2016 rok.

***

Nowy trailer Plugged

Na Kickstarterze trwa zbiórka funduszy na pierwszoosobową przygodówkę ‘look-and-click’ Plugged, tworzoną z myślą o goglach Oculus Rift. Twórcy wzorują się na klasycznych grach ‚point-and-click’ jednak zamiast myszki, zagadki rozwiązywać będziemy za pomocą ruchów głowy. Grę można kupić w cenie 10£. Premiera zaplanowana została na lipiec 2015.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Star Conflict Oculus Demo Dreadnought Battle – Demo przedstawiające epicką walkę gigantycznych statków kosmicznych w grze MMO Star Conflict.

SONAR – Krótkometrażowy film VR 360º

Bird’s Eye (Beta)

Luna Station

Potentially Historic – Episode 1 – Pierwszy na świecie „virtual reality show”.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– demonstracji możliwości Microsoft Hololens – holograficznych gogli AR/VR;
– dacie premiery kamizelki dla graczy PrioVR;
– grze DiRT Rally, która w dniu premiery otrzymała wsparcie dla Oculus Rift;
– opatentowanej przez Microsoft technologii odczytywania emocji;
spekulacjach na temat konsumenckiej premiery Oculus Rift;
Wearality Sky – mobilnych goglach VR z polem widzenia 150°;
– oraz o firmie GoPro, która kupiła firmę z branży VR.