W najnowszym „Przeglądzie tygodnia”, podsumowującym najważniejsze wydarzenia w branży VR/AR przeczytacie m.in. o prawdopodobnym wsparciu VR dla długo wyczekiwanej gry No Man’s Sky, prezydencie USA, który nagrał swoją przemowę w wirtualnej rzeczywistości oraz doświadczeniu Hamilton Island VR, które do niedawna mogli oglądać wyłącznie pasażerowie pierwszej klasy australijskich linii Qantas Airlines. Zapraszamy do lektury.

***

No Man’s Sky ze wsparciem dla Rifta i Morfeusza?

Ujawniona pod koniec 2013 roku gra No Man’s Sky jest jedną z najczęściej wymienianych nowych produkcji, którą fani Virtual Reality chcieliby zobaczyć na swoich goglach. Sean Murray – założyciel studia Hello Games – w wywiadzie dla magazynu Edge powiedział, że załoga jego studia jest bardzo entuzjastycznie nastawiona do pomysłu wydania gry ze wsparciem dla Oculus Rift i Project Morpheus, jednak w chwili obecnej nie może zbyt wiele na ten temat ujawnić.

No Man’s Sky to sandboksowa gra akcji polegająca na eksploracji proceduralnie generowanego wszechświata. Produkcja powinna ujrzeć światło dzienne jeszcze pod koniec bieżącego roku i pojawi się na platformach Windows oraz Playstation 4.

***

Microsoft Flight Simulator X + Oculus Rift + Leap Motion

Flight Simulator X

Zakończyła się się kickstarterowa kampania moda VR do popularnego symulatora lotu Microsoft Flight Simulator X. Daniel Church – autor modyfikacji FlyInside FSX – ostatecznie uzbierał ponad 30 tysięcy dolarów, które przeznaczy na przeniesienie widoku z wnętrza kabiny na gogle Oculus Rift. Jednym z ciekawszych usprawnień pluginu jest ‚virtual desktop system’, który wyświetli w kokpicie pilota monitor z aktualnym obrazem naszego pulpitu.

W międzyczasie udostępniony został kolejny materiał filmowy, tym razem przedstawiający integrację z kontrolerem gestów Leap Motion, która także znajdzie się w ostatecznej wersji FlyInside FSX.

Wsparcie dla precyzyjnego sensora wykrywającego z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni pozwoli na kontrolowanie lotu wyłącznie za pomocą naszych rąk. Posiadając wspomniane urządzenie będziemy mogli aktywować przeróżne przełączniki i obsługiwać wirtualny pulpit. Twórca FlyInside FSX zachęcony dobrym wynikiem crowdfundingowej zbiórki obiecał dodanie trybu VR również do innego symulatora lotu – Prepar3D.

***

Drużyna NBA sprzedaje bilety przez gogle VR

W zeszłym tygodniu na łamach portalu opisywaliśmy pierwszą próbę transmisji „LIVE” z meczu piłki nożnej na gogle wirtualnej rzeczywistości. Podczas gdy tego typu sposób oglądania wydarzeń sportowych ma szansę wdrożenia dopiero w ciągu kilku najbliższych lat, już teraz jeden z zespołów koszykarskiej ligi NBA wykorzystuje technologię VR do sprzedaży wejściówek na mecze drużyny.

Klub Sacramento Kings, który w przyszłym roku przeniesie się na nową, wciąż budowaną arenę, udostępnił swoim kibicom możliwość obejrzenia hali z perspektywy konkretnych miejsc za pomocą gogli VR.

Fani zespołu zainteresowani zakupem biletów mogą dzięki temu doświadczeniu VR sprawdzić jak prezentuje się widoczność z danego miejsca areny i bardziej świadomie dokonać wyboru miejscówki.

***

Barack Obama pierwszym prezydentem w VR

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o pierwszej w historii przemowie kandydata na prezydenta USA w wirtualnej rzeczywistości. Bernie Sanders – jeden z kandydatów Partii Demokratycznej na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych – nagrał swoją wystąpienie wykorzystując do tego technologie umożliwiające odtworzenie jej na goglach VR.

Niedługo później, podczas podróży do Kenii swoją przemowę w 360-stopniach zarejestrował urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych – Barack Obama. Nagranie powstało przy współpracy z The Nantucket Project oraz Azimyth Creation Studio i jest częścią większego projektu obydwu firm, mającego na celu uchwycenie w 360º ważnych i przełomowych wydarzeń naszych czasów.

***

Hamilton Island VR

Narodowe australijskie linie lotnicze Qantas Airlines, jakiś czas temu postanowiły wyposażyć część swoich samolotów w mobilne gogle Gear VR. Urządzenia dostępne są dla pasażerów pierwszej klasy jako jedna z rozrywek mających umilić czas przelotu. Pasażerowie Qantas mogą m.in wirtualnie polatać w kabinie pilota, popływać jachtem, zrelaksować się w światowej klasy australijskim ośrodku wypoczynkowym Qualia, nurkować wśród żółwi i innych egzotycznych zwierząt na Wielkiej Rafie Koralowej oraz odwiedzić pole golfowe na Hamilton Island, niewielkiej wyspie na Oceanie Spokojnym. Prawie ośmiominutowy 360-stopniowy filmik z tym doświadczeniem dostępny jest poniżej.

Materiał na goglach Oculusa możemy uruchomić wykorzystując aplikację Virtual Desktop wyświetlającą pulpit monitora w wirtualnej rzeczywistości (o tym jak tego dokonać przeczytacie TUTAJ) lub przy użyciu jednego z polecanych przez nas odtwarzaczy filmów VR 360º.

***

WEARVR Top 10

Top 10 najpopularniejszych w ubiegłym tygodniu doświadczeń VR w serwisie WEARVR.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– pierwszej w historii transmisji „LIVE” z meczu piłki nożnej w VR;
obrazach Zdzisława Beksińskiego, które zostały zrekonstruowane w Virtual Reality;
– polskiej grze VR SUPERHOT, która wchodzi w fazę beta;
– premierze drugiego filmu VR od Oculus Story Studio – Henry;
– oraz o nowej kamerze VR Nokia OZO.