Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wydarzeń ze świata wirtualnej rzeczywistości, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. W dzisiejszym „Przeglądzie” przeczytacie m.in. o aplikacji VR dla archeologów, oraz wielu nowościach dotyczących powstających gier Virtual Reality.

***

Virtual Reality dla archeologów

Realities.IO – firma specjalizująca się w skanowaniu i wizualizacji 3D wykopalisk archeologicznych opublikowała materiał filmowy pokazujący jak w przyszłości może wyglądać praca archeologa. Podczas prezentacji oprócz dedykowanego oprogramowania użyty został system Steam VR Lighthouse pozwalający poruszać się po określonym obszarze pokoju oraz gogle VR HTC Vive.

***

Rękawica VR „Dexmo”

Twórcy rękawicy VR Dexmo, o której pisaliśmy w zeszłym roku na łamach portalu, opublikowali film prezentujący postępy w pracy nad urządzeniem. Autorzy skupili się przede wszystkim na poprawie opóźnień w trackingu, które wynoszą teraz mniej niż pięć milisekund. Niskie opóźnienia są szczególnie ważne, jeżeli chcemy stworzyć poczucie realizmu.

Rękawica Dexmo to urządzenie przenoszące ruchy naszej dłoni, obrót w nadgarstku i zgięcia oraz ruchy każdego z palców do komputera przy pomocy egzoszkieletu. Prototyp jest dodatkowo wyposażony w siłowniki, które stawiają palcom opór, gdy trafią na kolizję w wirtualnym świecie. Krótko mówiąc, gdy w wirtualnej rzeczywistości chwycimy jakiś przedmiot, rękawica zablokuje nasze palce w takiej pozycji, jakbyśmy rzeczywiście coś trzymali w dłoni. System ten będzie można wyłączyć, jeżeli nie będzie potrzebny.

***

Dragonflight VR

W serwisie Steam Early Access pojawiła się gra z trybem wirtualnej rzeczywistości Dragonflight. Osadzony w czasach średniowiecza tytuł należy do gatunku fantasy i pozwala wcielić się postać latającego smoka. Gra sprzedawana jest w cenie 15,99 Euro w formie wczesnego dostępu.

***

Flying Aces VR

Posiadacze gogli Oculus Rift w wersji DK2 mogą pobrać grywalne demo (wersja Alpha 1.0) Flying Aces VR, gry pozwalającej polatać dwupłatowcem bojowym z czasów pierwszej wojny światowej. Wersja demonstracyjna dostępna jest do ściągnięcia w tym miejscu.

***

Job Simulator

Studio Owlchemy Labs ujawniło kolejną aktywność, która znajdzie się w ‚symulatorze pracy’ tworzonym na gogle HTC Vive. Będzie to możliwość wcielenia się w postać sprzedawcy w sklepie szybkiej obsługi. Jest to druga z pięciu zapowiedzianych przez studio prac. Niedawno zaprezentowano jak wyglądać będzie praca szefa kuchni (zobacz video).

Fabuła Job Simulator osadzona została w 2050 roku w świecie, w którym roboty są powszechnie dostępne i służą ludziom przy wielu codziennych obowiązkach takich jak sprzątanie czy gotowanie. Premiera gry zaplanowana została na koniec bieżącego roku, czyli mniej więcej w momencie debiutu konsumenckiej wersji headsetu HTC Vive. Tytuł wykorzysta system śledzenia ruchów użytkownika Lighthouse oraz bezprzewodowe kontrolery należące do ekosystemu SteamVR. Produkcja pojawi się również ze wsparciem dla Oculusa.

***

Madame Tussauds VR

Słynne Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie zamierza promować się dzięki wirtualnej rzeczywistości. W związku z tym zlecono pracę nad aplikacją dla gogli Gear VR pozwalającą wirtualnie zwiedzić każde z muzealnych pomieszczeń w 360-stopniach. Dotychczas nie wiadomo czy doświadczenie VR zostanie udostępnione dla wszystkich posiadaczy gogli VR, czy będzie prezentowane jedynie w celach promocyjnych.

***

Nowe filmy 360º

W dzisiejszej części sekcji „Przeglądu Tygodnia” poświęconej 360-stopniowym filmom VR polecamy:

– przejażdżkę w BMW 640M z byłym Stigiem (Top Gear) Benem Collinsem:

– koncert w Sydney Opera House:

– Passport to Adventure – nowy film twórców pierwszej komedii VR Teleportated:

– balonowe safari:

– oraz ‚selfie’ z gorylem:

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Small People Problems

Guided Relaxation 360 Degree preview

Brain Connectivity Leap

Suspense – horror VR

ATLASrift