Twórcy przeglądarki Opera testują eksperymentalną funkcję pozwalającą na bezpośrednie uruchamianie filmów 360º w goglach VR.

Najnowsza wersja deweloperska przeglądarki internetowej Opera wprowadza nową funkcję znacznie ułatwiającą użytkownikom PC-owych gogli VR oglądanie 360-stopniowych filmów. Od teraz możliwe jest uruchomienie sferycznych materiałów m.in. bezpośrednio z serwisów YouTube, Facebook oraz Vimeo.

Opera Deweloper 49 posiada eksperymentalny odtwarzacz filmów 360º i 180º, który posiada wsparcie urządzeń kompatybilnych z OpenVR, czyli m.in Oculus Rift i HTC Vive. Dotychczas użytkownicy wspomnianych headsetów mogli oglądać sferyczne filmy dostępne na YouTube, jednak wymagało to posiadania płatnego oprogramowania, np. aplikacji Virtual Desktop. Od teraz wystarczy w karcie przeglądarki uruchomić wybrany materiał oraz kliknąć przycisk „Oglądaj w VR”. Aplikacja wykryje podłączone gogle, które przeniosą nas do centrum multimedialnej sfery.

Twórcy Opery wprowadzą odtwarzacz 360º w jednej z kolejnych stabilnych wersji przeglądarki. W przyszłości planowane jest także dodanie pełnego wsparcia dla standardu WebVR, który od sierpnia dostępny jest już w stabilnej wersji Mozilli Firefox.

Przeglądarkę Opera Deweloper 49 można pobrać w tym miejscu.

Jeżeli szukacie przykładów ciekawych filmów 360º, co miesiąc publikujemy zestawienie wybranych przez nas tego typu materiałów, które ukazały się na YouTube. Zainteresowanych odsyłamy TUTAJ.