Firma NextVR, pionierzy w dziedzinie live-streamingu materiałów video 360º w technologii Virtual Reality przeprowadziła niedawno pierwszą w historii publiczną transmisję z wydarzenia sportowego. Imprezą, która na stałe zapisze się w historii wirtualnej rzeczywistości został rozegrany w ubiegłym miesiącu prestiżowy turniej golfowy U.S. Open.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o inwestycjach w wysokości 5 milionów dolarów, jakie NextVR pozyskała na rozwój technologii mających zrewolucjonizować przekazy na żywo z ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Od tego czasu firma podjęła już pewne prace w procesie „zwirtualizowania” sposobu oglądania spotkań lig NBA i NHL, a także wyścigowej serii Nascar.

Golfowy U.S. Open jest pierwszą w historii VR transmisją, którą mogli obejrzeć nie tylko ludzie blisko związani z technologiami wirtualnej rzeczywistości. Przekaz z imprezy powstał we współpracy z kanałem FOX Sports i mogło go śledzić około 500 VIPów obecnych na turnieju. Firma NextVR przygotowała pięć namiotów rozmieszczonych na terenie pola golfowego gdzie wyświetlany był przekaz „na żywo” z kilku kamer ulokowanych w atrakcyjnych punktach widokowych. Podobne stanowiska zostały udostępnione wszystkim chętnym w punktach FOX Sports w Nowym Jorku, Los Angeles i Vancouver.

NextVR6

Firma NextVR do swoich przekazów wykorzystuje własne konstrukcje zbudowane z kamer RED Epic DRAGON 6K. W przypadku tego turnieju zdecydowano się jedynie na przekaz w 180º, głównie ze względu na wykorzystanie grafiki przedstawiającej wyniki i statystyki graczy. W przyszłości obszar, który domyślnie znajdować się będzie za naszą głową ma być interaktywny i zaoferuje wiele dodatkowych możliwości, np. integrację z serwisami społecznościowymi.

Już wkrótce skróty z najciekawszych momentów U.S. Open będą mogli obejrzeć posiadacze wszystkich najpopularniejszych gogli VR (Oculus Rift, HTC Vive, Sony Project Morpheus, Samsung GearVR i innych). Umożliwi to aplikacja “NextVR Portal”, na której znajdą się także inne tego typu materiały przenoszące widza w centrum wydarzeń oferując możliwość 180 lub 360-stopniowego widoku w trzech wymiarach. Firma dysponuje patentami na zaawansowany system kamer, który jest w stanie rejestrować obraz o rozdzielczości 6K oraz technologię strumieniowego przesyłania danych w czasie rzeczywistym, wykorzystującą obecnie stosowane domowe i mobilne prędkości łącz internetowych.