Wirtualna rzeczywistość od tego tygodnia dostępna jest już bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Oto kilka najciekawszych stron VR, które uruchomimy w goglach Oculus Rift i HTC Vive.

W tym tygodniu Mozilla Firefox stała się pierwszą desktopową przeglądarką www, której stabilna wersja pozwala na uruchamianie specjalnych stron bezpośrednio w goglach wirtualnej rzeczywistości. Wszystko za sprawą wsparcia dla standardu WebVR, który pojawił się wraz z aktualizacją Firefoxa oznaczoną numerem 55.

Co prawda stron „VR-ready” jest jeszcze bardzo mało, ale już teraz znajdziemy kilka ciekawych przykładów wykorzystania bibliotek A-Frame, na bazie których powstają VR-owe witryny internetowe.


UWAGA: Poniższe strony uruchomimy w PC-towych goglach VR (Oculus Rift i HTC Vive) wyłącznie w 64-bitowej wersji Mozilla Firefox 55. Przeglądarka oprócz wspomnianych wyżej modeli gogli wspiera także ich kontrolery ruchowe oraz urządzenie o nazwie Vive Tracker. Więcej przykładów znajdziecie pod adresem mozvr.com.


A-Painter

Doświadczenie stworzone przez zespół Mozilla VR, które jest odpowiednikiem aplikacji Tilt Brush. Strona umożliwia malowanie w wirtualnej przestrzeni przy użyciu kontrolerów ruchowych. W standardzie posiada m.in. 30 domyślnych pędzli (z opcją wgrania niestandardowych), a także możliwość importowania plików w formacie .obj oraz grafiki 2D.

Link do strony


StageVR

Doświadczenie pozwalające ćwiczy przemowy. Zostaniemy przeniesieni na scenę, na której możemy wygłosić wykład lub przeprowadzić prezentację. Pomoże nam w tym prompter oraz telebim wyświetlający dowolne materiały z pliku w formacie .pdf o ile takowy importujemy.

Link do strony


ScreenVR

Strona będąca odpowiednikiem VR-owej aplikacji Virtual Desktop. Za jej pomocą wyświetlimy obraz naszego monitora bezpośrednio w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Możemy w ten sposób np. oglądać filmy lub grać w tradycyjne gry 2D.

Link do strony


A-Saturday Night

Doświadczenie taneczne autorstwa zespołu Mozilla VR przenoszące nas na środek parkietu. Możemy nagrać swoje ruchy, które później odtworzymy jako wykonywane przez wybranego wcześnie awatara.

Link do strony


A-Blast

Przykład prostej strzelanki stworzonej przez VR-owy zespół Mozilli.

Link do strony