Oculus Rift AR? Teraz to możliwe dzięki modułowi ZED Mini.

Do sprzedaży trafiła przystawka ZED Mini zamieniająca gogle VR w okulary AR. Jej producent już teraz próbuje spełnić wizje futurystów, według których technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w przyszłości dostępne będą z poziomu jednego urządzenia.

Specjalizująca się w produkcji kamer stereoskopowych firma Stereolabs przygotowała specjalny moduł dedykowany goglom Oculus Rift i HTC Vive, który łączy się z nimi poprzez port USB-C. Akcesorium wyposażone zostało w dwie kamery rozmieszczone wobec siebie w odległości zbliżonej do przeciętnego rozstawu ludzkich oczu (65mm). Sensory są w stanie zlokalizować pozycję użytkownika, a także wychwytywać głębię otoczenia (do 15 metrów) i dzięki temu nakładać cyfrowe obiekty na obraz rzeczywistego świata.

Wszystkie rozszerzone efekty zobaczymy w tym przypadku na wyświetlaczach gogli VR. Przystawka przekazuje obraz w jakości 720p przy 60 klatkach na sekundę. Rozdzielczość ZED Mini można zwiększyć nawet do 2,2K, jednak wiąże się to ze spadkiem częstotliwości do 15 fps.

Aby skorzystać możliwości modułu musimy posiadać odpowiednio mocny PC. Firma zaleca w tym przypadku czterordzeniowy procesor (3 GHz lub szybszy), 8 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną NVIDIA GTX 1070. Warto mieć także na uwadze, iż oprogramowanie dedykowane przystawce dopiero powstaje. W tym celu Stereolabs wypuściło już plugin dla silnika Unity, który pozwala deweloperom na tworzenie AR-owych treści kompatybilnych z urządzeniem.

ZED Mini sprzedawany jest na stronie producenta w cenie 449 dolarów. Czas realizacji zamówienia wynosi od 3 do 4 tygodni.