Qualcomm zapowiada 845 VRDK – referencyjny model samodzielnych gogli VR opartych na najnowszym Snapdragonie.

Qualcomm, producent wysokiej wydajności procesorów mobilnych, ujawnił nowy referencyjny model gogli wirtualnej rzeczywistości VRDK bazujący na flagowym chipie Snapdragon 845. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli twórców urządzenia z projektu będą korzystać inni producenci sprzętu, którzy zbudują na jego podstawie własne modele headsetów.

Zapowiedziany rok temu poprzedni „wzorzec” – 835 VDRK – posłużył do stworzenia kilku samodzielnych urządzeń, m.in. Vive Focus, Lenovo Mirage Solo oraz Pico Neo. Nowy model charakteryzuje się zwiększoną wydajnością oraz nowymi możliwościami.

Przede wszystkim urządzenie będzie o 30% bardziej wydajne oraz energooszczędne. Doczeka się także technologii eye-tracking (śledzenie ruchu gałek ocznych), która w połączeniu z softwareowym rozwiązaniem „Adreno Foveation” pozwoli wyrenderować wysokiej jakości obraz jedynie w miejscu, w które aktualnie spogląda użytkownik gogli. W związku z tym, że pozostała część obrazu zostanie wyświetlona z mniejszą szczegółowością, zaoszczędzona zostania moc obliczeniowa procesora, którą będzie można spożytkować w inny sposób.

Podobnie jak w poprzednich wersjach VDRK, zastosowano tu tracking typu „inside-out” (6DoF), za który odpowiadają dwie kamerki umiejscowione na froncie headsetu. Nowością jest technologia SLAM (Simultaneous Location And Mapping). Jak podaje Qualcomm rozwiązanie jest w stanie mapować i wykrywać przeszkody w fizycznym świecie, a następnie wyświetlać je w wirtualnym świecie.

Qualcomm nie ujawnił specyfikacji technicznej 845 VRDK, jednak według jego twórców jest w stanie poradzić sobie z rozdzielczościami dwa razy wyższymi niż model oparty na Snapdragonie 835. Mowa tu nawet o podwójnych ekranach 2000 × 2000 px.