Spory sukces filmu „Ready Player One”.

W ubiegłym tygodniu na ekrany światowych kin wszedł wyreżyserowany przez Stevena Spielberga film „Ready Player One”, będący ekranizacją bestsellerowej powieści sci-fi Ernesta Cline’a o tym samym tytule. Polska premiera produkcji traktującej o pogrążonym w kryzysie świecie, którego mieszkańcy od codziennych problemów uciekają do wirtualnej rzeczywistości, zaplanowana została na 6 kwietnia. W międzyczasie film zdążył trafić już na czołówkę amerykańskiego box office.

Ready Player One od środy 28 marca zarobił 53,2 mln dolarów. Jak podaje Filmweb jest to najwyższe otwarcie w karierze Spielberga od dekady, kiedy to w 2008 roku „Indiana Jones Królestwo Kryształowej Czaszki” na starcie zgarnął 100,1 mln $. Na całym świecie film zarobił już 181 mln dolarów, z czego aż 61 mln przyniosły projekcje w samych Chinach.

Ekranizacja, której budżet szacowany jest na 175 mln dolarów, spotkała się z przychylnym obiorem widzów. W popularnym portalu IMDb jej ocena oscyluje wokół 8/10 (ponad 50 tysięcy głosów). Z kolei na stronie Rotten Tomatoes widnieje informacja, iż film pozytywnie oceniło 76% krytyków współpracujących z serwisem.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2045 w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu jakiego dotąd nie znano. Wszechogarniająca bieda i głód sprawiają, że duża część ludzi ucieka od rzeczywistości spędzając czas w globalnym wirtualnym świecie o nazwie OASIS, symulującym wszystko czego potrzebuje pogrążone w kryzysie społeczeństwo.

Bohaterem powieści jest osiemnastoletni Wade, który w OASIS spędza cały wolny czas. Twórca VR-owego świata, ekscentryczny multimiliarder Halliday, przygotował skomplikowane zagadki związane z grami, filmami i muzyką lat 80-tych. Ich rozwiązanie ma być sowicie wynagrodzone, dlatego też gdy Wade wpada na trop i rozwiązuje pierwszą z nich, jego życiu w prawdziwym świecie zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo.

„Ready Player One” w polskich kinach wyświetlany będzie pod nazwą „Player One”. Autorem zdjęć do filmu jest Janusz Kamiński, który w swoim portfolio posiada takie produkcje jak „Lista Schindlera” czy „Szeregowiec Ryan”.