Dexmo

Firma Dexta Robotics wystartowała z nowym projektem na Kickstarterze – niesamowitymi rękawicami Dexmo. Rękawice mają wbudowany zewnętrzny szkielet, który doskonale odwzorowuje ruchy naszej dłoni w wirtualnym świecie.

Projekt Dexmo to tak naprawdę dwie rękawice Dexmo Classic oraz Dexmo F2. Dexmo Classic to urządzenie przenoszące ruchy naszej dłoni, obrót w nadgarstku i zgięcia oraz ruchy każdego z palców do komputera za pomocą wyżej wspomnianego egzoszkieletu. Dexmo F2 jest dodatkowo wyposażone w siłowniki, które stawiają palcom opór, gdy trafią na jakąś kolizję w wirtualnym świecie. Krótko mówiąc, gdy w wirtualnej rzeczywistości chwycimy jakiś przedmiot, rękawica zablokuje nasze palce w takiej pozycji, jakbyśmy rzeczywiście coś trzymali w dłoni. System ten będzie można wyłączyć, jeżeli nie będzie potrzebny.

Twórcy rękawic kierują się podobnymi założeniami jak twórcy Oculus Rift – produkt ma być możliwie jak najtańszy, tak aby mógł trafić do jak najszerszego grona użytkowników. Dlatego zrezygnowali z kilku droższych rozwiązań (takich jak Flex sensor, czyli czujnik pomiaru kąta odkształcenia, czy czujnik IMU do określenia położenia rękawicy w przestrzeni) zastępując tańszymi odpowiednikami, a sam egzoszkielet jest wykonany z plastiku.

Oprócz wirtualnej rzeczywistości Dexta Robotics widzi wiele zastosowań dla swojego urządzenia. Po utworzeniu odpowiedniego oprogramowania przy pomocy rękawic będzie można sterować dowolnym urządzeniem: za pomocą odpowiedniego gestu włączać światło w pokoju, kontrolować ruchy robota rozbrajającego bombę, oraz sterować komputerowymi aplikacjami. Producentom bardzo zależy na tworzeniu takich dodatkowych aplikacji dlatego w przedsprzedaży razem z rękawicami udostępniają biblioteki Arduino zawierające dane potrzebne programistom.

Docelowo Dexta Robotics pragnie zebrać 200 000$ do 23 listopada bieżącego roku. Projekt Dexmo można wesprzeć dowolną sumą pieniędzy, jednakże przy wpłacie już 75$ można otrzymać w systemie przedsprzedaży Dexmo Classic kit, parę rękawic Dexmo Classic dostaniemy za 158$, a za 159$ Dexmo F2. Za parę Dexmo F2 trzeba zapłacić 359$. Dodatkowo do tej ceny będą doliczone koszty przesyłki, czyli 10$ – 25$ w zależności od regionu świata.

Zobacz także:
Rękawica Control VR