W ubiegły weekend w Łodzi (OFF Piotrkowska) odbył się festiwal wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce, na której entuzjaści i twórcy oprogramowania Virtual Reality mogli się spotkać i wymienić doświadczeniami. Nie zabrakło interesujących paneli dyskusyjnych oraz konkursu na najlepszą instalację wirtualnej rzeczywistości.

Fotogaleria: UNIT9 VR Challenge 2015

UNIT9 VR Challenge to pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia, którego głównym celem jest popularyzacja tematyki związanej z wirtualną rzeczywistością i szeroko pojętą innowacyjną technologią. Jedną z głównych atrakcji festiwali była sobotnia sesja paneli dyskusyjnych „We are VR”, podczas której zaproszeni goście mieli okazję zaprezentować szerszej publiczności swoje dokonania w dziedzinie Virtual Reality.

Unit9

Na scenie pojawili się m.in. Marcin Majkowski z firmy Dreamplex, Marek Bączyński (Blue Brick – twórca gry SUPERHOT), Paweł Rohleder (Techland Technology Producer), Mateusz Hufnagiel (Microsoft Student Partner) oraz przedstawiciele interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z projektowaniem interakcji w VR.

Jednym z najciekawszych paneli, wywołującym największą dyskusję z zebraną w klubie DOM publicznością okazały się „Cybermarzenia”. Panel poprowadziła kulturoznawczyni Maria Garda, która przepytała zaproszonych gości o ich własne poglądy na temat przyszłości wirtualnej rzeczywistości. Jej gośćmi byli dr Paweł Grabarczyk (filozof umysłu, Uniwersytet Łódzki), Michał ‚Bonzaj’ Staniszewski (Studio Plastic), dr hab inż Adam Wojciechowski (Politechnika Łódzka) oraz Tomasz Sapiński (Tech Lead, Le Polish Bureau/UNIT9).

W sobotę i niedzielę na terenie OFF Piotrkowska każdy zainteresowany mógł przetestować jedną z dziesięciu instalacji VR, które zakwalifikowały się do finałowej fazy konkursu na najlepszą instalację wirtualnej rzeczywistości. Wyzwaniem konkursowym było stworzenie działającej instalacji VR pod tytułem „30 seconds of thrill”. Doświadczenie miało nawiązywać do tematu tegorocznej edycji UNIT9 VR Challenge – „Trzydzieści sekund emocji”, czyli miało budzić dreszcz emocji u odbiorcy, ale nie może zawierać treści drastycznych bądź nieodpowiednich dla widzów nieletnich.

„Projekty, które wyłoniliśmy do finału zakładają użycie gogli wirtualnej rzeczywistości, które w jednej chwili przeniosą nas w fantastyczny, wirtualny świat, gdzie doświadczymy niesamowitych przeżyć. Wśród projektów mamy takie, które zakładają podniebne i morskie podróże. Mamy również podróże w czasie i kosmosie czy ekstremalne doznania takie jak skok z helikoptera czy szaloną przejażdżkę kolejką górską w jaskini.” – powiedział PAP Jakub Brzózka z Le Polish Bureau, polskiego oddziału interaktywnej firmy UNIT9.

Fotorelacja z UNIT9 VR Challenge 2015 | www.vrHunters.pl – Portal wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift

Goście festiwalu mieli okazję m.in. poczuć się jak ptak wykorzystując specjalną konstrukcję umożliwiającą latanie w wirtualnej rzeczywistości, przejechać się rollercoasterem, dryfować w kosmosie, a nawet wzbić się w powietrze za pomocą stacjonarnego roweru treningowego. To właśnie ta ostatnia instalacja (Try Angle) zdobyła pierwsze miejsce w konkursie oraz nagrodę publiczności. Drugie miejsce przypadło instalacji Starlight, natomiast trzecie Bird Flight.

Ponadto na terenie OFF Piotrkowska można było przetestować m.in. powstającą grę wirtualnej rzeczywistości SUPERHOT, doświadczenie oparte o grę Dying Light (Techland) oraz projekty komercyjne firmy UNIT9.

Nasza fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się TUTAJ.