Kosmiczny wyścig trwa. Co prawda Amerykanie jako pierwsi użyli okularów rozszerzonej rzeczywistości w kosmosie, ale za to Rosjanie są autorem pierwszego filmu nakręconego kamerą 360º na wysokości 400 km nad ziemią. Można go oglądać na goglach VR.

Zastanawialiście się jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Dzięki goglom VR możemy przenieść się na jej pokład i doświadczyć z perspektywy pierwszej osoby tego co na co dzień widzą kosmonauci.

Rosyjska telewizyjna stacja informacyjna RT udostępniła pierwsze w historii materiały nakręcone w formacie 360-stopni, które zarejestrowane zostały w przestrzeni kosmicznej. Ich autorem jest kosmonauta Andriej Borisienko. Udało mu się uchwycić w „sferycznym kadrze” warunki w jakich odbywają swoją służbę pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na pierwszym z dwóch dotychczas opublikowanych nagrań z serii Space 360 możemy zobaczyć wnętrze pomieszczenia znajdującego się w module serwisowym Zwiezda, w którym przechowywany jest m.in. sprzęt fotograficzny.

W drugim odcinku możemy przyjrzeć wnętrzu modułu Cupola – ulubionej części całej załogi stacji.

Seria Space 360 powstaje we współpracy telewizji RT, rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oraz korporacji Energia. Jej twórcy zapowiadają następne części, na których zobaczymy wnętrza kolejnych modułów ISS, a także różne procesy odbywające się na pokładzie stacji. Sferyczne materiały publikowane będą w aplikacji RT 360 dostępnej w Google Play, Apple Store oraz Oculus Home.


UWAGA: Wszystkie powyższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość).