Jazda na rowerze staje się z roku na rok coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak z różnych powodów niektórzy ludzie wybierają stacjonarną odmianę uprawiania tego sportu, czy to poprzez rowery treningowe, popularne głównie w siłowniach, czy też trenażery, pozwalające wykorzystać tradycyjne rowery w zamkniętym pomieszczeniu. Choć efekty jakie można osiągnąć poprzez taką formę kolarstwa są porównywalne z jazdą po ulicach, to użytkownicy stacjonarnych rozwiązań z czasem zaczynają narzekać na nudę. Włoska firma Widerun ma już pomysł jak temu zaradzić.

Na Kickstarterze wystartowała zbiórka pieniędzy na projekt pierwszego rowerowego doświadczenia wirtualnej rzeczywistości – Widerun. W skład systemu wchodzi zarówno urządzenie przypominające trenażer, do którego przymocujemy tylne koło roweru, komponent sterujący montowany do przedniego koła jak i oprogramowanie zgodne z goglami VR Oculus Rift. Wszystko to podłączone razem sprawi, że będziemy mogli wybrać się na wirtualną przejażdżkę np. po ruinach starożytnego Rzymu, lasach deszczowych Brazylii czy wielu różnych lokalizacjach, nie ujawnionych jeszcze przez firmę. System zapewnia zmienny opór w oparciu o wirtualne środowisko, po którym będzie można się poruszać, dlatego różnorodność tras zarówno rzeczywistych jak i fikcyjnych zależy jedynie od wyobraźni twórców.

Widerun chce, aby ich system pozostał otwarty dlatego wypuszczony zostanie zestaw narzędzi deweloperskich SDK pomocny przy tworzeniu własnych tras, a twórcy oprogramowania będą mogli liczyć na wsparcie pracowników firmy. Bardzo prawdopodobne, że doczekamy się również modów do popularnych gier komputerowych takich jak np. Minecraft czy Skyrim, umożliwiających poruszanie się rowerem po środowisku gry. Oprócz Oculusa, urządzenie ma być kompatybilne także z mobilnymi goglami VR (np. Gear VR, Google Cardboard, Cmoar), dzięki połączeniu poprzez Bluetooth.

Aby otrzymać urządzenie należy wesprzeć projekt kwotą co najmniej 250£. Wpłacając właśnie tyle otrzymamy Widerun bez przedniego modułu sterującego z 10 trasami VR. Kwota 275£ pozwoli na zakup pełnej wersji urządzenia („Early Bird”) z dostępem do wszystkich tras. Pierwsze egzemplarze Widerun zostaną wysłane w kwietniu 2016 roku.