Firma HTC zgodnie z obietnicą rozpoczęła wysyłkę tysiąca deweloperskich egzemplarzy Vive Trackera. Nadal przyjmowane są kolejne zgłoszenia.

2300 wniosków otrzymali twórcy gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive w związku z planowaną dystrybucją 1000 bezpłatnych egzemplarzy zapowiedzianego podczas niedawnych targów CES 2017 urządzenia o nazwie Vive Tracker. Pierwsze sztuki są właśnie w drodze do deweloperów, ale wciąż można składać aplikacje. Formularz zgłoszeniowy, w którym m.in. należy podać szczegóły na temat realizowanego VR-owego projektu, znajduje się w tym miejscu.

Vive Tracker to niewielki (99,65 x 42,27 mm / 90 gramów) gadżet wprowadzający interakcję w wirtualnej rzeczywistości na kolejny poziom. Bezprzewodowe urządzenie będzie bazą, do której podepniemy różne prawdziwe przedmioty oraz kontrolery firm trzecich, dzięki czemu staną się one widoczne dla stacji bazowych systemu SteamVR Lighthouse odpowiadającego za śledzenie ruchów użytkownika gogli.

W trakcie niedawnych targów zobaczyliśmy kilka przykładów zastosowania gadżetu w praktyce, m.in. z wykorzystaniem kija baseballowego, haptycznych rękawiczek, kontrolera w formie karabinu oraz… węża strażackiego, ale nic nie stanie na przeszkodzie aby podpiąć pod niego rakietę tenisową czy kij golfowy. HTC Vive Tracker wyposażony został we wbudowany akumulator oraz złącze microUSB, poprzez które przesyłane będą dane z kontrolerów firm od HTC niezależnych (takich jak np. rękawica Hi5 VR), co oznacza, że nie będą potrzebować dodatkowego połączenia z komputerem.

Firma HTC zamierza przyznawać certyfikaty zgodności, które w założeniu mają pomóc użytkownikom platformy SteamVR w zakupie akcesoriów zapewniających poprawną współpracę z Vive Trackerem. Ponadto twórcy gogli HTC Vive planują zaoferować niezależnym producentom własną pomoc, ponieważ chcą upewnić się, że ich kontrolery będą kompatybilne zanim oficjalnie pojawią się na rynku.

Vive Tracker powinien pojawić się na rynku konsumenckim w drugim kwartale tego roku. Dotychczas nie poznaliśmy jeszcze ceny w jakiej będzie sprzedawany.