Firma Oculus VR poinformowała na swoim blogu dla deweloperów o rozpoczęciu procesu dostaw gogli Oculus Rift w wersji bardzo zbliżonej do ostatecznej. Limitowaną wersję urządzeń otrzymają studia deweloperskiej planujące wydać gry i aplikacje VR w momencie premiery Oculusa, która powinna nastąpić w ciągu trzech pierwszych miesięcy przyszłego roku.

„Jeśli planujesz wydać tytuł na Rifta w pierwszym kwartale (2016) potrzebujesz wczesnego dostępu do sprzętu i nowych możliwości platformy, aby ukończyć swoją grę lub aplikację” – przekazano w oficjalnym komunikacie. Deweloperzy, którzy nie posiadają jeszcze gogli Oculus Rift, mogą przesłać materiały z własnej aplikacji Virtual Reality poprzez tę stronę, a firma skontaktuje się informując o kolejnych krokach. W przeciwieństwie do wcześniejszych dev-kitów DK1 i DK2, Oculus tym razem nie pobiera opłaty za urządzenie.

Wraz z konsumenckim zestawem VR Oculusa twórcy oprogramowania otrzymają dostęp do finalnej wersji Oculus SDK/Runtime 1.0. Jak potwierdził na Twitterze jeden z pracowników Oculus VR, SDK w wersji 1.0 współpracować będzie również z drugim dev-kitem Oculusa (DK2). Powyższe działania firmy mają sprawić, że na premierę gogli otrzymamy dostęp do większej ilości dopracowanych gier.

Nowa rekomendowana specyfikacja PC pod Oculus Rift

W ostatnim czasie zmianie uległa specyfikacja komputerów PC rekomendowanych pod konsumencki Oculus Rift. W maju tego roku informowaliśmy o parametrach, jakie powinny zostać spełnione, aby w pełni cieszyć się możliwościami pierwszego sklepowego Oculusa. Wówczas twórcy Rifta sugerowali wyposażenie komputera w kartę graficzną NVIDIA GTX 970 lub AMD 290, procesor Intel i5-4590, co najmniej 8GB pamięci RAM, interfejs HDMI 1.3, dwa porty USB 3.0, oraz system Windows 7 SP1 lub nowszy.

Najnowsza specyfikacja, którą możecie znaleźć tutaj mówi już nie o dwóch, a o czterech portach USB: 3x USB 3.0 oraz 1x USB 2.0. Twórcy Rifta nie ujawnili dotychczas co podłączymy pod kolejne dwa porty. Wersja deweloperska (DK2) działa z wykorzystaniem dwóch, pierwszy potrzebny jest do podłączenia samych gogli, natomiast drugi zasila zewnętrzną kamerę śledzącą w podczerwieni ruchy głowy użytkownika. Spekuluje się, że pozostałe dwa posłużą do przekazu dźwięku (gogle posiadać będą zaawansowany system binauralnego dźwięku audio 3D) oraz do podpięcia bezprzewodowej przejściówki dla kontrolera Xboxa One, który zostanie dołączony do każdego zestawu Oculusa. Możliwe, że któryś z portów obsłuży zapowiadany na kilka miesięcy po premierze gogli kontroler wirtualnej rzeczywistości Oculus Touch.

Oculus sensor xbox

Zmianie uległ również rekomendowany system operacyjny. Dotychczas zalecano wykorzystanie Windows 7 lub nowszej wersji systemu Microsoft. Najnowsze dane mówią już o „siódemce” w wersji 64-bitowej.

Preordery Oculus Rift „krótko po Nowym Roku”

Wciąż nie znamy ceny, ani dokładnej daty premiery oraz rozpoczęcia zamówień przedpremierowych na konsumenckiego Rifta. Wiadomo natomiast, że preordery nie ruszą tak jak zapowiadano w 2015 roku, lecz na samym początku 2016.

Palmer Luckey poinformował za pomocą Twittera osoby, które nie mogą doczekać się początku zapisów zapewniając, że premiera nadal planowana jest na pierwszy kwartał 2016 roku.

„Preordery ruszą krótko po Nowym Roku. Cieszcie się wolnymi od stresu świętami, nie uruchomimy zapisów bez wcześniejszej zapowiedzi” – napisał szef Oculus VR.

Prawdopodobnie więcej informacji uzyskamy na początku stycznia, podczas targów Consumer Electronics Show (CES 2016) w Las Vegas.