Zbliża się premiera „największej mobilnej platformy AR”.

Podczas wczorajszej konferencji Apple zaprezentowano nowe flagowe smartfony iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X. Pierwsze dwa modele zadebiutują już 22 września, natomiast trzy dni wcześniej pojawi się nowa wersja systemu operacyjnego – iOS 11. Wraz z nią „setki milionów” urządzeń amerykańskiej firmy, które otrzymają możliwość aktualizacji oprogramowania, uzyska dostęp do technologii Augmented Reality.

Rozszerzona rzeczywistości od Apple opierać się będzie na oprogramowaniu stworzonym przy użyciu narzędzia ARKit. Korzystając z jego pomocy programiści od czerwca tego roku mogą tworzyć aplikacje bazujące na technologii rozpoznawania obrazów, dzięki czemu smartfony iPhone oraz iPady będą w stanie mapować nasze najbliższe otoczenie i umieszczać w nim cyfrowo wygenerowane obiekty, interaktywne animacje oraz dynamicznie zmieniać oświetlenie sceny.

Rozwiązanie może wydawać się znajome, bowiem podobne jest już od dłuższego czasu dostępne na urządzeniach mobilnych z Androidem. Niemniej jednak Apple udało się wyeliminować wymóg posiadania markera, na podstawie którego urządzenie wie w którym miejscu w przestrzeni powinien znaleźć się cyfrowy obiekt. Otwiera to zupełnie nowe możliwości.

W tracie pokazu ujawniono dwie gry oraz dwie aplikacje opracowane na potrzeby mobilnej platformy AR.

The Machines

Wieloosobowa strategia czasu rzeczywistego (RTS) – The Machines – została zaprezentowana na scenie. Rozgrywka obywać się będzie na stole, na który zamieni się w pole bitwy.

Warhammer 40k: Freeblade

Gra, która dostępna jest już w App Store od dłuższego czasu, otrzyma nowy tryb wykorzystujący możliwości Apple ARkit.

Sky Guide

Aplikacja pomagająca lokalizować gwiazdozbiory. Wystarczy ją uruchomić i skierować obiektyw kamery w stronę nieba.

Animated GIFs - Find & Share on GIPHY

Major League Baseball – At Bat

Aplikacja przeznaczona dla miłośników amerykańskiej ligi baseballu. Oglądając rozgrywki w TV będą oni mogli uzyskać w czasie rzeczywistym dodatkowe statystyki, które zostaną nałożone na obraz telewizora.

Co jeszcze?

Apple ograniczyło się wyłącznie do tych czterech produkcji. Wiadomo jednak, że tego typu aplikacji powstaje znacznie więcej. Na tym polu prowadzona jest współpraca m.in. z firmami IKEA, Lego, a także Niantic – twórcami Pokemon Go.

System iOS 11 zostanie udostępniony użytkownikom smartfonów iPhone 5s oraz wszystkich wyższych modeli, a także wszystkich modeli iPad Air i iPad Pro, iPadach piątej generacji, iPad mini 2 oraz iPod Touch szóstej generacji.