Ruszyła produkcja rękawicy wirtualnej rzeczywistości Manus VR w wersji DK1.

Kontrolery Oculus Touch, SteamVR oraz PlayStation Move w opinii wielu osób zapewniają przyzwoity poziom hand-trackingu. Jednak to dopiero początek długiej drogi, która stoi przed producentami akcesoriów VR symulujących obecność naszych dłoni w wirtualnej rzeczywistości. Holenderska firma Manus pracuje już od dłuższego czasu nad rękawicą VR będącą w stanie podnieść ten poziom znacznie wyżej.

Manus VR zaoferuje precyzyjne śledzenie każdego z palców osobno wykorzystując do tego specjalny zestaw czujników zgięcia, które zostały umieszczone na wszystkich palcach. Rękawica zawiera także inne czujniki pomiarowe wychwytujące rotację i odchylenia urządzenia, osiągając w sumie aż sześć stopni swobody.

Twórcy Manus VR od jakiegoś czasu eksperymentują z technologią SteamVR. Jak się okazuje dzięki połączeniu możliwości rękawicy oraz kontrolerów VR dla gogli HTC Vive możliwy jest nie tylko precyzyjny tracking wszelkich ruchów dłoni użytkownika – za co odpowiada Manus – lecz także ramiom. W tym przypadku „w ruch” wchodzi system odpowiadający za śledzenie w przestrzeni kontrolerów SteamVR, które po odpowiednim przymocowaniu do naszych przedramion doskonale spisują się w przenoszeniu ich położenia do świata wirtualnej rzeczywistości. W rezultacie otrzymujemy efekt widoczny poniżej.

Podczas marcowej konferencji GDC 2016 firma Manus zaprezentowała swój pierwszy „dev-kit” rękawicy. Holenderski start-up jest już coraz bliżej realizacji marzeń futurystów i w trzecim kwartale tego roku planuje w końcu wypuścić wersję Manus VR DK1. Firma już jakiś czas temu uruchomiła wstępną rejestrację dla osób rozważających zakup urządzenia. Wpłacając równowartość 250 dolarów jeszcze w tym roku powinniśmy otrzymać parę rękawic (prawą i lewą).

Niedawno firma Flexpoint Sensor Systems, która odpowiadać będzie za czujniki montowane w rękawicy, poinformowała o rozpoczęciu początkowej fazy produkcyjnej niestandardowego systemu sensorów dla Manus VR. Istnieje więc duża szansa, że tegoroczny termin premiery zostanie dotrzymany.