Oculus Rift pomału dogania HTC Vive.

Valve jak co miesiąc opublikowało wyniki ankiety przeprowadzanej regularnie wśród użytkowników platformy Steam. Według danych zebranych w sierpniu znacząco wzrósł udział graczy korzystających z gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Najnowsze wyniki wskazują, iż 43,8% wszystkich użytkowników gogli VR posiadających konto w popularnym cyfrowym sklepie z grami używa konsumenckiej wersji Rifta. Jest to rezultat aż o 8,1% wyższy niż w ubiegłym miesiącu. Jego przyczyną niewątpliwie jest właśnie kończąca się wakacyjna promocja „RIFT na LATO”, w ramach której za zestaw zawierający headset i kontroler zapłacimy 449 Euro, czyli niemal o połowę mniej, niż na początku roku.

Liderem pod względem udziału pozostają gogle HTC Vive, aczkolwiek ich wynik zmniejszył się do 52,31%.

W porównaniu do danych opublikowanych w lipcu zanotowano 0,05-procentowy wzrost właścicieli gogli Oculus Rift, których posiadanie zadeklarowało 0,19% użytkowników sklepu. Konkurencyjny HTC Vive w ubiegłym miesiącu nie poprawił swojego wyniku, jednak nadal pozostaje na pierwszym miejscu z rezultatem na poziomie 0,23%. We wrześniu możemy jednak oczekiwać zmiany na plus, bowiem producenci Vive pod koniec sierpnia ogłosili stałą obniżkę ceny zestawu.

Analizując przytoczone wyniki warto zauważyć, że użytkownicy Rifta mogą kupować gry i aplikacje VR również bezpośrednio z oficjalnego sklepu dla gogli. Firma mocno promuje wybór tego rozwiązania, chociażby poprzez wypuszczanie ‚exclusivów’, czyli tytułów na wyłączność dla Oculus Store. Tymczasem posiadacze HTC Vive są niejako „zmuszeni” do korzystania z platformy Steam, gdyż większości gier VR nie znajdziemy w oficjalnym sklepie Viveport.

Aktualne wyniki ankiety publikowane są co miesiąc tym miejscu.