Gogle HTC Vive Focus w tym roku trafią również na zachodnie rynki.

Firma HTC oficjalnie potwierdziła, iż samodzielne gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Focus, które na początku tego roku trafiły do sprzedaży w Chinach, będzie można kupić także w innych regionach. Urządzenie ma pojawić się na rynkach zachodnich w ciągu 2018 roku. Wraz z ogłoszeniem uruchomiono zapisy na wersję deweloperską headsetu.

Mobilne, lecz niewymagające do działania smartfona gogle wyposażone zostały m.in. w procesor Snapdragon 835, wyświetlacz 3K AMOLED o rozdzielczości 2880 x 1600 / 75 Hz, a także soczewki ze 110-stopniowym zasięgiem pola widzenia. W środku znajdziemy ponadto moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, slot na kartę MicroSD (do 2TB), wbudowane słuchawki i mikrofon oraz baterię, która powinna wytrzymać 3 godziny ciągłej pracy gogli lub tydzień trybie czuwania.

Vive Focus od gogli takich jak Samsung Gear VR czy Cardboard odróżnia również technologia trackingu. Zastosowano tu śledzenie typu „inside-out” (6DoF), które obecnie znajdziemy wyłącznie w PC-owych headsetach z serii Windows Mixed Reality. HTC opracowało własną technologię trackingu zwaną World-Scale. Dzięki wbudowanym w obudowę kamerom jest ona w stanie obliczyć pozycję użytkownika gogli na podstawie obrazu otoczenia. Co ciekawe dołączony do zestawu kontroler ruchowy przypominający rozwiązania dedykowane mniej zaawansowanym mobilnym goglom, nie jest śledzony w tym trybie, więc jego możliwości są ograniczone do trzech stopni swobody (3DoF).

W Chinach gogle HTC Vive Focus sprzedawane są w dwóch wariantach kolorystycznych – Electric Blue oraz Almond White. Różnią się one cenowo. Wersja niebieska wyceniona została na równowartość około 2320 zł, natomiast wersja biała to koszt około 2160 zł. Cena w jakiej urządzenie będzie można kupić na zachodzie nie została jeszcze ujawniona.

fot. @AGraylin / Alvin Wang Graylin, HTC