fot. @AGraylin / Alvin Wang Graylin, HTC

Mobilne, samodzielne gogle HTC Vive Focus oficjalnie w sprzedaży.

W Chinach rozpoczęto sprzedaż pierwszych samodzielnych gogli wirtualnej rzeczywistości marki HTC. Urządzenie o nazwie Vive Focus działa w oparciu o mobilną wersję platformy sklepowej Viveport, na której w dniu premiery znalazło się 40 różnego rodzaju aplikacji VR.

Mobilny, lecz niewymagający do działania smartfona headset wyposażony został m.in. w procesor Snapdragon 835, wyświetlacz 3K AMOLED o rozdzielczości 2880 x 1600 / 75 Hz, a także soczewki ze 110-stopniowym zasięgiem pola widzenia.

Vive Focus od gogli takich jak Samsung Gear VR czy Cardboard odróżnia także technologia trackingu. Zastosowano tu śledzenie typu „inside-out” (6DoF), które obecnie znajdziemy wyłącznie w PC-owych headsetach z serii Windows Mixed Reality. HTC opracowało własną technologię trackingu zwaną World-Scale. Dzięki wbudowanym w obudowę kamerom jest ona w stanie obliczyć pozycję użytkownika gogli na podstawie obrazu otoczenia. Co ciekawe dołączony do zestawu kontroler ruchowy przypominający rozwiązania dedykowane mniej zaawansowanym mobilnym goglom, nie jest śledzony w tym trybie, więc jego możliwości są ograniczone do trzech stopni swobody (3DoF).

Producent wyposażył urządzenie w baterię, która powinna wytrzymać 3 godziny ciągłej pracy gogli lub tydzień trybie czuwania. W środku znajdziemy także moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, slot na kartę MicroSD (do 2TB) oraz wbudowane słuchawki i mikrofon.

Z okazji premiery samodzielnych gogli firma HTC zorganizowała prezentację urządzenia dla 100 zaproszonych gości.