Samsung Gear VR

Na odbywających się w Berlinie technologicznych targach IFA 2014, firma Samsung oficjalnie dołączyła do wyścigu ku wirtualnej rzeczywistości.

Południowokoreański gigant przemysłu komórkowego zaprezentował dziś, własny zestaw przeznaczony dla wirtualnej rzeczywistości o nazwie Gear VR. Urządzenie Samsunga posiada zdejmowaną przednią pokrywę, w którą należy wsunąć Galaxy Note 4 – pełniący funkcję ekranu. W obudowie zostały wbudowane regulowane soczewki, a całość podtrzymywana jest na głowie za pomocą paska. Jednak co najciekawsze, Gear VR powstało dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Samsungiem a producentem Oculus Rifta. Bez wdawania się w szczegóły… Samsung daje hardware, Oculus VR odpowiada za software.

Samsung Gear VR
Samsung Gear VR

Gear VR nie ma wbudowanego ekranu. Wykorzystuje 5,7-calowy ekran od Galaxy Note 4, Quad HD o rozdzielczości 2560 x 1440 (Super AMOLED). Pole widzenia wynosi 96 stopni, natomiast częstotliwość odświeżania to 60 Hz. Samsung obiecuje opóźnienie nie większe niż 20 ms.

Urządzenie wyposażone zostało w akcelerometr oraz żyroskop, które odpowiadają za śledzenie ruchów głowy. W przeciwieństwie do Oculusa, który dodatkowo używa kamery śledzącej ruchy głowy, Gear VR nie pozwala na wychylanie się do przodu. Istnieje jedynie możliwość ruchów głowy lewo-prawo.


Film z prezentacji Gear VR

Dla kogo przeznaczony jest Gear VR? Pracownicy Samsunga twierdzą, że urządzenie zadowoli entuzjastów „virtual reality”, programistów oraz wszelkich miłośników nowych technologii. Uruchomimy na nim zarówno mobilne gry jak i 360 stopniowe filmy 3D. Premiera urządzenia odbędzie się jeszcze w tym roku, jednak nie podano konkretnej daty jak i ceny.