Na CES 2018 zobaczymy okulary rozszerzonej rzeczywistości Samsunga korygujące wady wzroku.

W ubiegłym roku laboratorium Samsung C-Lab, czyli technologiczny inkubator odpowiadający za opracowywanie nowych przełomowych rozwiązań, opublikowało eksperymentalną aplikację dedykowaną mobilnym goglom Samsung Gear VR, której zadaniem jest poprawa widzenia wśród osób z różnego rodzaju wadami wzroku. Oprogramowanie o nazwie Relumino wykorzystuje tylną kamerę smartfona kompatybilnego z Gear VR i wyświetla aktualny obraz otoczenia na ekranie gogli. Jest on zmodyfikowany w taki sposób, aby użytkownik posiadający problemy ze wzrokiem mógł doświadczyć poprawy widoczności. W zależności od przypadku aplikacja jest w stanie powiększyć fragment obrazu, zmienić jego kontrast, jasność barw, kąt widzenia czy też podkreślić kontur obiektu.

Nie jest to rozwiązanie idealne, bowiem nikt raczej nie będzie spędzał całego dnia w goglach, dlatego też C-Lab opracowuje samodzielny sprzęt przypominający klasyczne okulary korekcyjne. Zobaczymy go w trakcie rozpoczynających się w przyszłym tygodniu targów CES 2018, podczas których firma Samsung zaprezentuje postępy w pracach na projektem Relumino.

W trakcie targów zaprezentowany zostanie także inny projekt C-LAB – montowana wokół szyi kamera 360-stopni o nazwie Linkflow – której zadaniem jest rejestracja sferycznego obrazu z perspektywy pierwszej osoby.