Poznaliśmy szczegóły na temat zapowiedzianych ponad rok temu samodzielnych gogli VR od Samsunga.

W kwietniu ubiegłego roku informowaliśmy o pracach nad samodzielnymi goglami Virtual Reality prowadzonymi przez firmę Samsung. Producenci mobilnego headsetu Gear VR kolejne urządzenie chcieliby zadedykować nieco bardziej wymagającym użytkownikom.

Po ponad roku Koreańczycy zdecydowali się w końcu zaprezentować swoje nowe dzieło. Podczas targów Mobile World Congress w Szanghaju firma Visual Camp wystawiła referencyjny model samodzielnych gogli Virtual Reality o nazwie Samsung ExynosVR III. Jest to już trzecia generacja „Exynosa”. Według ujawnionych informacji urządzenie wyposażone zostało w dwurdzeniowy procesor M2 Dual 2.5GHz o taktowaniu 2,5 GHz, układ graficzny ARM Mali G71 MP20, a także w dwa wyświetlacze o rozdzielczości WQHD+ o odświeżaniu 90 Hz lub opcjonalnie pojedynczy 4K/75Hz.

Gogle posiadają również wbudowaną technologię śledzenia wzroku, śledzenia dłoni oraz rozpoznawania mimiki twarzy. Niestety to wszystko co do tej pory wiadomo, bowiem ExynosVR III został zaprezentowany w Chinach jedynie od strony designu.

Samsung to nie jedyna firma, która opracowuje gogle typu „all-in-one”, czyli takie, które do działania nie wymagają smartfona lub komputera, a jednocześnie posiadają wbudowany system śledzenia pozycyjnego. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje już także Intel (zobacz Intel Project Alloy), producent mobilnych procesorów Qualcomm, firma Google, a także należący do Facebooka Oculus VR (zobacz Santa Cruz).

  • Bahus

    Wszystko fajnie tylko proszę o wersję bez androida a skierowaną do PC. Na razie rynek zabetonowany a roomscale vive’a niestety góruje nad riftem przez co htc nie ma ochoty ruszać z technologią dalej. No nic, czekamy dalej na 4K dla PC.Mocne platformy powinny to już bez problemu uciągnąć. Sam gram na 1080Ti+6700K na Upscalingu x2 – x2,5 czyli cisnę maksymalnie ile się da każdą grę.

    • AdireQ

      Też się zastanawiam czemu nie zrobią hybrydy standalone z opcjonalnym przyłączem do PC. To jest kwestia dodania jednego układu mostka z HDMI na MIPI DSI. Obraz z HDMI nawet nie musi przechodzić przez SoC bo jest od razu pakowany na ekran.