Wieczorem w wirtualnej pościeli spotykają się rodzice z dziećmi. I mogą być nawet tysiące kilometrów od siebie – mama lub tata i tak opowie swojej pociesze bajkę na dobranoc. Z taką propozycją wychodzi do nas Samsung tworząc nową pozycję na Gear VR – Bedtime VR Stories – aplikację, która opowiada dzieciom wirtualne dobranocki.

Dwie osoby – które mogą się znajdować bardzo daleko od siebie – zakładają gogle VR i razem pojawiają się w tej samej lokacji w cyfrowym świecie. W wirtualnym pokoju łóżko przypomina dziecku o tym, że czas już spać. Są też zabawki: pingwin, robot i dinozaur, które biorą udział w opowiadanej historii. Wraz z łóżkiem przenosimy się na biegun by policzyć pingwiny, spotykamy dinozaury i podróżujemy w kosmosie. Towarzyszy nam spokojna muzyka. Wirtualną bajkę może przeczytać zarówno rodzic, jak i lektor. W wirtualnym świecie dobranocki można też swobodnie rozmawiać i podziwiać otaczający nas świat. Bajka jest na tyle krótka, by nie rozbudzić dziecka, a tylko je uspokoić i wyciszyć.

„Bedtime VR Stories, jeden z ostatnich projektów VR zrealizowany przez interaktywną firmę produkcyjną UNIT9 dla marki Samsung to wyjątkowa propozycja dla podróżujących rodziców, którzy w danym momencie nie mogą być ze swoimi dziećmi. Jesteśmy coraz bardziej mobilni, dużo podróżujemy, często zmieniamy pracę. Pomimo wielu korzyści jakie daje nam powszechna mobilność społeczeństwa, stan ten niesie ze sobą również zagrożenia, m.in częstej rozłąki z bliskimi. Wirtualna rzeczywistość daje nie tylko nieograniczone możliwości pozwalające na przemieszczanie się w czasie i przestrzeni bez konieczności wychodzenia z domu, lecz również, co jest istotą projektu Bedtime VR Stories – pozwala na budowanie silnej, realnej więzi pomiędzy ludźmi. Tworząc fantastyczny, magiczny świat baśni, chcieliśmy dać możliwość tym, którzy w danej chwili nie mogą być fizycznie blisko siebie, na pozostanie w emocjonalnym kontakcie. Szczególnie istotne jest to w przypadku najmłodszych. Świat wirtualny nie zastąpi faktycznego, fizycznego kontaktu, jednak celem ‚Bedtime VR Stories’ jest złagodzenie poczucia samotności wynikającego z nieobecności bliskiej osoby.” – powiedział portalowi vrHunters – Jakub Brzózka – PR Manager Le Polish Bureau / UNIT9.

Z uwagi na bliskość ekranu względem oczu w aplikacji ograniczono emisję światła niebieskiego, które hamuje senność. Dodatkowo Samsung przewiduje produkcję specjalnych pokrowców na gogle które sprawią, że będą one wygodniejsze dla małych główek dzieci.

Nie znamy jeszcze oficjalnej daty premiery aplikacji Bedtime VR Stories, ale poniżej możecie obejrzeć przykład jednej z dobranocek VR w formie filmu 360-stopni. Sferyczny materiał można uruchomić na headsetach wirtualnej rzeczywistości m.in. przy użyciu gogli typu Cardboard i oficjalnej mobilnej aplikacji YouTube.