Firma Samsung ujawniła cztery nowe projekty opracowywane przez oddział C-Lab. Wśród nich znajdziemy m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, które są w stanie zastąpić monitor.

Laboratorium Samsung C-Lab, czyli technologiczny inkubator odpowiadający za opracowywanie nowych przełomowych rozwiązań mających w przyszłości szansę stać się pełnoprawnymi produktami, pracuje na czterema projektami związanymi z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistości. Producent mobilnych gogli Gear VR właśnie je ujawnił i obiecał, że zabierze do Barcelony na zbliżające się targi MWC 2017 (Mobile World Congress), które rozpoczynają się już na początku przyszłego tygodnia.

Wśród branżowych ekspertów panuje przekonanie, że odpowiednio zaawansowana technologia AR jest w stanie odesłać do lamusa telewizory, monitory, a nawet smartfony. Stanie się tak dlatego, ponieważ będziemy mogli wyświetlany na nich obraz zabrać ze sobą wszędzie. Po prostu pojawią się w naszej przestrzeni i o ile się na to zgodzimy nie opuszczą nas na krok. Tymczasem kolejny krok w tym kierunku czyni Samsung, bowiem jednym z produktów C-Lab, które być może trafią kiedyś na sklepowe półki będą właśnie okulary rozszerzonej rzeczywistości.

Urządzenie o wiele sugerującej nazwie Monitorless jest headsetem, który przy pomocy strumieniowania zduplikuje obraz ze smartfona lub PC-ta tuż przed naszymi oczami. Okulary łączą się bezpośrednio z telefonem poprzez Wi-Fi Direct. Smartfon z kolei łączy się z PC za pomocą Wi-Fi lub LTE.

Według Samsunga wyglądający jak okulary przeciwsłoneczne gadżet posiada także funkcję VR, jednak nie jest to VR o jakim myślicie. W trakcie pracy okulary możemy po prostu przyciemnić, co spowoduje, że zobaczymy wyłącznie przesyłany bezprzewodowo obraz, a pozostała część stanie się czarna.

W tej chwili nie wiadomo nic na temat ewentualnej daty premiery AR-owych okularów Samsunga ani ich ceny.

Firma zabierze na MWC także trzy inne projekty C-Lab:

  • Relumino – VR-owa aplikacją pomagającą osobom niedowidzącym w czytaniu książek i oglądaniu telewizji. Jej działanie polega na odpowiednim modyfikowaniu obrazu, przez co będzie on lepiej widoczny dla ludzi z różnymi wadami wzroku;
  • traVRer – platformę z filmami 360º o tematyce podróżniczej. Aplikacja pozwala na odbycie realistycznych podróży przed i po prawdziwej wyciecze.
  • VuildUS – rozwiązanie, na które składa się kamera głębokości oraz aplikacja dla gogli Samsung Gear VR pozwalająca użytkownikom na wirtualne umeblowanie pokoju przed dokonaniem zakupów.