Poznaliśmy szczegóły na temat nowej, udoskonalonej wersji kamery Samsung Gear 360. Urządzenie będzie mniejsze, lżejsze oraz bardziej poręczne i pozwoli nagrywać obraz w rozdzielczości 4K. Nowością jest możliwość przeprowadzania bezpośrednich transmisji na YouTube i Facebooku.

W połowie ubiegłego roku do sklepów na całym świecie, także i polskich, trafiła kamera 360-stopni skonstruowana przez firmę Samsung. Urządzenie o nazwie Gear 360 okazało się jednym z ciekawszych rozwiązań przeznaczonych dla osób o mniej zasobnym portfelu (zobacz recenzję Samsung Gear 360). Koreańczycy właśnie zaprezentowali jego następcę.

To co pierwsze rzuca się w oczy to nieco odmieniony wygląd kamery. Obecnie mieliśmy do czynienia z niewielką kulką wyposażoną w dwa obiektywy oraz zdejmowalnym statywem. Teraz została do niej dodana rączka, która w pewnym stopniu jest w stanie zastąpić statyw, choć ten nadal będzie można doczepić. Dzięki temu urządzenie ma być łatwiejsze w trzymaniu. Oprócz tego będzie mniejsze (100,6 x 46,3 x 45,1 mm) i lżejsze (130 gramów) od poprzednika.

Nowy Gear 360 przede wszystkim jest w stanie nagrywać wideo 360º w rozdzielczości 4k (4096 x 2160) w 24 klatkach na sekundę. Dla porównania zeszłoroczny model rejestruje obraz z maksymalną rozdzielczością 3840 x 1920 przy 30 klatkach na sekundę. Kamera potrafi także przesyłać obraz na YouTube oraz Facebook w czasie rzeczywistym. Transmisję na żywo widzowie zobaczą jednak w rozdzielczości 2K.

Kamera wyposażona została w dwie matryce CMOS o rozdzielczości 8,4 Mpix każda oraz obiektywy o ogniskowej F2.2 typu „fisheye”. Znajdziemy w niej także ładowany przez złącze USB-C akumulator 1160 mAh oraz miejsce na kartę Micro SD o pojemności do 256 GB.

Podobnie jak obecny model zarządzanie kamerą odbywać się będzie bezprzewodowo poprzez mobilną aplikację. Dotychczas Gear 360 współpracował wyłącznie z najnowszymi smartfonami Samsunga. Tym razem firma obiecuje wsparcie dla większej ilości telefonów, m.in. iPhone 7, 7+, 6S, 6S+, SE. Urządzenie można oczywiście podpiąć także za pomocą złącza USB-C do komputera.

Samsung nie ujawnił jeszcze ceny ani dokładnej daty premiery kamery, ale wiadomo, że urządzenie ma kosztować mniej niż model z 2016 roku (350 dolarów). Nowy Gear 360 powinien zadebiutować na rynku konsumenckim w kwietniu lub w maju.

  • Andrzej Matczak

    A już prawie kupiłem poprzednią wersje 😀

  • Sebastian Leśniewski

    Nie rozumiem zagrywki Samsunga. Po co wsparcie dla Iphone 6/7 skoro one nie nadają się do VR? Najlepszy z nich ma FullHD, bez sensu. Samsung prowadzi jakieś swoje gierki nie wspiera telefonów które mają wyświetlacze 2K. To mnie m.in. w tym roku zniechęciło do kupna. Samsung życzy sobie 4000 PLN za telefon który ma w większości konfigurację S7 z poprzedniego roku, bezczelnie wmawiając klientom, że jest innowacyjny! Tak wygląd jest innowacyjny reszta gorsza od Sony Xperia XZ Premium, który będzie kosztował 3200 PLN. Bixby, który za chwilę się okaże gorszy od asystenta Google i Dex który pracuje w połączeniu ze Smartfonem na 4GB. Jeśli chcę używać Galaxy S8 jak komputera lub jak laptopa to 8GB RAM to podstawa by komfortowo pracować, jeśli mam mieć tyle co w Tablecie to dziękuję wolę tablet, ponieważ jest przenośny i nie trzeba podpinać klawiatury.