Oculus udostępnia na zasadach Open Source drugą deweloperską wersję Rifta.

Na dzień przed rozpoczęciem kolejnej, czwartej edycji konferencji Oculus Connect, producent gogli wirtualnej rzeczywistości udostępnił na licencji open source schematy oraz firmware drugiej deweloperskiej wersji Oculus Rift. Oznacza to, że od teraz każdy kto czuje się na siłach może wyprodukować własny headset wykorzystujący technologię gogli Oculus Rift DK2.

Jak czytamy na deweloperskim blogu Oculusa schematy zostały opublikowane na licencji Creative Commons Attribution 4.0, która pozwala na powielanie i redystrybucję materiałów w dowolnym medium lub formacie, a także ich modyfikację oraz wykorzystanie w dowolnym celu, także komercyjnym.

Wspomniane pliki wraz z dokumentacją zostały udostępnione do pobrania na platformie GitHub. Firma zauważa, iż niektóre elementy urządzenia mogą być trudne do zdobycia, w związku z czym zbudowanie krok po kroku kopii headsetu może okazać się niemożliwe. Oculus ma jednak nadzieję, że materiały zostaną wykorzystanie choćby w celu szkoleniowym.

Oculus Rift DK2
Oculus Rift DK2

Oculus Rift DK2 to druga wersja okularów wirtualnej rzeczywistości wyprodukowanych przez należącą obecnie do Facebooka firmę Oculus VR. Przeznaczony dla deweloperów model sprzedał się w liczbie około 120 tysięcy egzemplarzy. Jego następcą jest pierwsza wersja konsumencka Rifta (CV1), która zadebiutowała pod koniec marca ubiegłego roku.

Według wrześniowej ankiety Steam, headset Rift DK2 wciąż posiada 3-procentowy udział wśród użytkowników gogli VR korzystających z popularnego cyfrowego sklepu z grami.