Facepunch Studios odpowiedzialne za niezwykle popularną modyfikację silnika Source o nazwie „Garry’s Mod”, poinformowało dziś o planach powstania drugiej części, która otrzyma wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości.

Garry Newman, autor modyfikacji, w rozmowie z serwisem PCGamesN ujawnił, że jego zespół pracuje nad sequelem i dlatego nie zamierza podnosić ceny GM. Dodatkowo jednym z głównych założeń nowego projektu jest wprowadzenie trybu VR i dostosowanie gry pod jego kątem.

Pierwsza wersja Garry’s Mod zadebiutowała pod koniec 2004 roku pod nazwą GMod i z miejsca zebrała wiele prestiżowych nagród. W 2006 roku oficjalnie pojawiła się w serwisie Steam, gdzie do dziś poszczycić się może sprzedażą przekraczającą 8 milionów cyfrowych kopii.

„Garry’s Mod to narzędzie, którym możesz się pobawić. W przeciwieństwie do zwykłych gier, tutaj nie ma określonego celu. Po prostu dajemy ci narzędzia do zabawy. Możesz tworzyć i powielać obiekty, a także łączyć je ze sobą — mogą to być samochody, rakiety, katapulta lub przedmioty, które nie mają jeszcze nazwy — granice wyznacza twoja wyobraźnia. Jeżeli nie znasz się na konstrukcjach — nie przejmuj się! Postacie możesz umieszczać w najbardziej zwariowanych pozycjach.” – głosi oficjalny opis aplikacji.

Aby móc skorzystać z możliwości, jakie daje gra należy posiadać przynajmniej jedną z gier opartych na silniku Source (np. Half-Life 2, Counter-Strike: GO, Portal, Team Fortress 2, Left 4 Dead). Uzyskamy w ten sposób dostęp do niezliczonej ilości postaci, przedmiotów, modeli, jak również modyfikacji tworzonych przez społeczność i publikowanych w warsztacie Steam. Garry’s Mod pozwala na samodzielną rozgrywkę, jednak pełnię możliwości pokazuje w trybie wieloosobowym.

Gra na Steamie zbiera przytłaczająco pozytywne recenzje. Oto jedna z nich: „Płacisz 7,99 euro za grę, w której masz 10005001009000 innych gier. Chcesz zostać magikiem? Kup Garrys Moda. Chcesz pograć w deathmatche? Kup Garrys Moda. Chcesz żyć w Los Angeles, niczym w GTA? Kup Garrys Moda. Chcesz postrzelać? Kup Garrys Moda. Chcesz być detektywem? Kup Garrys Moda. Chcesz się przestraszyć? Kup Garrys Moda. Chcesz budować machiny, budowle i inne rzeczy? Kup Garrys Moda. Masz już Garry’s Moda? Kup Drugiego! 11/10”

Dotychczas nieznana jest data premiery sequela ani obsługiwane platformy VR. Możemy jednak przypuszczać, że w pierwszej kolejności będą to tworzone przez Valve gogle HTC Vive. Co ciekawe nowa wersja gry nie przyjmie nazwy Garry’s Mod 2.