Niesamowita gratka dla miłośników pierwszej części gry Serious Sam. Na Steamie pojawił się oficjalny port 15-letniej strzelanki na gogle Oculus Rift i HTC Vive.

Jedna z najbardziej wymagających strzelanek z widokiem z perspektywy pierwszej osoby – Serious Sam: The First Encounter (Serious Sam: Pierwsze starcie) – pojawiła się dziś na platformie Steam w wersji VR przeznaczonej na gogle Oculus Rift i HTC Vive. Chorwackie studio Croteam dołożyło wszelkich starań, aby tytuł z tak dynamicznym „gameplayem” był grywalny w wirtualnej rzeczywistości.

VR-owe shootery FPS są w obecnych czasach na wagę złota. Mało który producent gier decyduje się na produkcję takich tytułów z uwagi na nudności, których dostarcza obecna generacja technologii Virtual Reality. Tym bardziej może dziwić postawa producentów wydanej w 2001 roku pierwszej części przygód „Poważnego Sama”. Stwierdzili oni, że 15-letnia gra charakteryzująca się wysokim stopniem dynamiki rozgrywki zainteresuje użytkowników headsetów.

Croteam nie poszedł na łatwiznę wprowadzając jedynie możliwość wyświetlenia klasycznej strzelanki na goglach VR. Autorzy portu dużą wagę przyłożyli do systemów lokomocji, wszak podróżowanie w wirtualnej rzeczywistości po wypełnionym po brzegi różnego rodzaju kreaturami świecie Serious Sam nie wydaje się czynnością, z którą poradzi sobie każdy. Pierwsze kroki poczynione zostały już w październiku, kiedy to zadebiutowała zupełnie nowa produkcja pt. Serious Sam VR: The Last Hope. Z miejsca stała się ona jedną z popularniejszych gier VR dostępnych na Steamie, jednak jej rozgrywka polega wyłącznie na odpieraniu fali nacierających na nas wrogów i pozwala na podróżowanie po mapie jedynie w systemie teleportacji. Myślą przewodnią było zapewnienie bezproblemowej rozrywki jak największej liczbie osób.

W „Serious Sam VR: The First Encounter” jest zupełnie inaczej. Jej producenci zapewniają, że VR-owa wersja nie różni się od wersji „Non-VR”. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się po wszystkich lokacjach dostępnych w grze. Dla bardziej wrażliwych graczy pozostawiono możliwość tradycyjnej teleportacji, a także przygotowano specjalny system przemieszczania się zwany „Serious Warp™ locomotion”. Innymi słowy: można grać na siedząco, na stojąco, lub jak ktoś ma takie możliwości, także w trybie pokoju (roomscale).

Oczywiście gra wykorzystuje kontrolery ruchowe Oculus Touch oraz SteamVR dla HTC Vive, dlatego też celowanie i strzelanie do przeciwników odbywa się w sposób bardzo zbliżony do tego w rzeczywistości. Serious Sam 1 VR jest kopią oryginalnej wersji, jednak stworzoną na nowym silniku Croteam (Serious Engine 2017) przez co znacznej poprawie uległa oprawa graficzna.

Wygląda na to, że odwaga chorwackich deweloperów została nagrodzona. Serious Sam VR: The First Encounter zbiera jak na razie bardzo pozytywne opinie (~90%). Grę można zakupić na Steamie w wersji z wczesnym dostępem w cenie 36,99€ (do 27 grudnia z 10% rabatem).