Doświadczenie wirtualnej rzeczywistości SightLine: The Chair, uznawane przez niektórych za najbardziej imersyjną aplikację VR jaka do tej pory powstała, otrzymało wsparcie konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive.

Pierwszy raz o SightLine: The Chair pisaliśmy w sierpniu 2014 roku podczas testów gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift DK2. Aplikacja od początku zrobiła na nas duże wrażenie oraz wzbudziła podziw dla autora produkcji, który stworzył 10-minutowe doświadczenie, idealne by pokazać osobom, które nie miały wcześniej styczności z technologiami VR, czym jest wirtualna rzeczywistość.

Doświadczenie rozpoczynamy siedząc na tytułowym krześle przy biurku pozastawianym różnego rodzaju przedmiotami. Na blacie znajduje się monitor na którym wyświetla się krótki filmik z autorem SightLine: The Chair, opowiadającym o czekającym nas doświadczeniu. Zadaniem gracza jest tylko i wyłączenie rozglądanie się po pomieszczeniu. Chwilę później zauważamy, że w miejscu, w którym przed momentem stał jakiś przedmiot, znajduje się coś zupełnie innego. Każdy kolejny obrót głowy sprawia, że świat wokół nas zaczyna się zmieniać i ewoluować, czasami bardzo drastycznie.

Początkowe lokalizacje są bardzo przyjemne, a każdy kolejny obrót zaskakuje pomysłowością autora. Z czasem zaczynamy odnosić wrażenie, że twórca „Krzesła” chce poddać nas pewnym próbom, np. jak znosimy ciasne pomieszczenia albo czy posiadamy lęk wysokości. Jeżeli posiadacie już konsumencką wersję gogli Oculus Rift lub HTC Vive możecie pobrać SightLine: The Chair za darmo bezpośrednio ze strony sightlinevr.com.

Autorem doświadczenia jest niezależny czeski deweloper Tomáš „Frooxius” Mariančík, którego firma Solirax pracuje także nad projektem VR, pozwalającym zbudować własny metaverse. Aplikacja NEOS pozwala na dowolne kształtowanie terenu, tworzenie drzew i roślinności, wznoszenie prostych budynków, a nawet manipulowanie pogodą.

Poza kolejnymi usprawnieniami „Frooxius” rozważa m.in. wprowadzenie do wirtualnego świata życia, czyli stworzenie sztucznej inteligencji. Wkrótce powinniśmy otrzymać więcej informacji na temat tego ciekawie zapowiadającego się projektu.