Sixense STEM System
Sixense STEM System

Firma Sixense – twórcy kontrolera STEM System – zaprezentowała materiał filmowy z rozgrywki w wirtualnego ping-ponga, który ma na celu zademonstrować możliwości urządzenia. Poniższy film pokazuje jak precyzyjne są kontrolery STEM oraz jak niewielkie jest opóźnienie w przesyle danych.

STEM System składa się z pięciu bezprzewodowych kontrolerów. Trzy mniejsze na specjalnych taśmach umieszczane są na kostkach i głowie lub talii. Ich zadaniem jest dokładne określenie położenia w przestrzeni i ułożenia względem siebie tych części naszego ciała. Pozostałe dwa – większe i z przyciskami – trzymamy w dłoniach. Oprócz zlokalizowania naszych dłoni mogą one z powodzeniem udawać broń, sprzęt sportowy lub inne akcesoria gier wirtualnej rzeczywistości.

Dzięki tym pięciu punktom komputer może dokładnie odwzorować naszą pozycję oraz wyśledzić nasze ruchy, podskoki i skłony, by przenieść je do wirtualnej przestrzeni. Dodatkowo kontrolerami w dłoniach można walczyć, uderzać wirtualną piłkę, sterować pojazdem oraz wykonywać wiele innych czynności. Możliwości są naprawdę olbrzymie. Wszystko to przeniesione do wirtualnej rzeczywistości w bardzo dokładny sposób pozwala sterować wirtualnym awatarem zapewniając niemal doskonałe poczucie immersji.

W tym miesiącu firma Sixense dołączyła do współpracy z Samsungiem i Oculus VR przy tworzeniu mobilnych gogli Gear VR. Jej zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu problemu braku śledzenia pozycji użytkownika w urządzeniu. Sixense twierdzi, że uzyskali poprzez Bluetooth opóźnienie zaledwie 7,5 ms ze smartfonem Samsung Galaxy Note 4, który będzie wymagany do uruchomienia Gear VR.

Firma Sixense wydaje się być bardzo zainteresowana współpracą nad bezprzewodowymi goglami, a STEM System jest pozbawiony kabli podobnie jak Samsung Gear VR. Osoby, które miały okazję przez dłuższy czas korzystać z gogli Oculus Rift lub podobnych rozwiązań opartych o przewody, doskonale zdają sobie sprawę jak uciążliwy może być w niektórych przypadkach brak swobody w poruszaniu się po pokoju.

Samsung Gear VR

Znana jest już także data wysyłki zamówień złożonych poprzez serwis Kickstarter, na którym Sixense rok temu uzbierało ponad 600 tysięcy $ na rozwój projektu. Darczyńcy powinni otrzymać własny STEM System za około miesiąc. W sklepie Sixense wciąż można składać zamówienia na kontroler w kilku wariantach w zależności od ilości elementów, z których ma się składać. Ceny zestawów wahają się od 300 do 580 $. Czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi około 2-3 miesiące.