Firma Sixense pochwaliła się na CES 2015 nowymi ulepszeniami w swoich kontrolerach STEM System. Sixense STEM System, o którym pisaliśmy już m.in TUTAJ, to następca kontrolera Razer Hydra i jak swój poprzednik do śledzenia wykorzystuje zmiany pola elektromagnetycznego. Twórcy STEMa utrzymują, że będzie to najlepszy dostępny na rynku kontroler wirtualnej rzeczywistości. Jednak nie obyło się bez trudności. W poprzedniej wersji urządzenia często pojawiał się problem zakłócenia jego działania przez wpływ innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w pomieszczeniu. Na tegorocznym CES Sixense ujawniło, że wreszcie uporano się z tym problemem. Zaprezentowano nową, ulepszoną wersję projektu, która wydaje się być niewrażliwa na działanie innych urządzeń.

System działa teraz tak doskonale dzięki dodaniu jeszcze jednego punktu odniesienia do określenia położenia kontrolerów w przestrzeni – kierunku wektora siły grawitacji. Dzięki takiemu, jak się wydaje, prostemu zabiegowi komputer liczący położenie punktów w przestrzeni ma dodatkowe koordynaty, względem których może sprawdzić swoje wyniki i skorygować ewentualne błędy.

Pod koniec bieżącego miesiąca firma Sixense zamierza rozpocząć wysyłkę ulepszonych egzemplarzy kontrolera zakupionych na Kickstarterze, mając nadzieję, że do końca marca uporają się z dostarczeniem wszystkich przedpremierowych zamówień. Na oficjalnej stronie Sixense można składać zamówienia na STEM System w kilku wariantach w zależności od ilości elementów, z których ma się składać. Ceny zestawów wahają się od 300 do 580 $. Obecnie czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi około 2-3 miesiące.