Sony Pictures podpisało umowę z producentami profesjonalnej kamery Nokia OZO 360º. Firma zamierza wykorzystać ją do tworzenie VR-owych treści oraz przeprowadzania transmisji z różnego rodzaju organizowanych przez siebie wydarzeń, które będzie można obejrzeć na goglach wirtualnej rzeczywistości.

Sony Pictures poważnie przymierza się do produkcji imersyjnych treści VR. W tym celu amerykański producent oraz dystrybutor filmowy nawiązał współpracę z twórcami sferycznej kamery Nokia OZO. Urządzenie będzie wykorzystywane także do transmisji na żywo z organizowanych przez Sony Pictures ‚eventów’ bezpośrednio na gogle VR. Firma skieruje je do osób, które nie będą mogły uczestniczyć w tego typu wydarzeniach w tradycyjny sposób.

Nokia OZO to 360-stopniowa kamera przeznaczona do profesjonalnych rozwiązań. W skład urządzenia wchodzi 8 obiektywów i taka sama ilość mikrofonów, które służą do rejestracji stereoskopowego obrazu 3D oraz dźwięku przestrzennego w technice binauralnej. Jedną z ciekawszych cech Nokia OZO jest możliwość rezygnacji z wysokiej rozdzielczości obrazu na rzecz błyskawicznego dostępu do nagrywanego materiału. Standardowo proces ten może trwać nawet kilka godzin, do czasu aż zaawansowane algorytmy zszyją zarejestrowany obraz w jedną całość. Inną interesującą właściwością kamery jest podgląd „na żywo” bezpośrednio na goglach VR. Urządzenie posiada również tryb śledzenia wybranego obiektu.

Kamera VR Nokia OZO dostępna jest w sprzedaży w cenie 45 tysięcy dolarów. Od jakiegoś czasu ze sferycznej kamery Nokii korzysta już m.in. The Walt Disney Studios.