Firma SpaceVR pracuje nad interesującym projektem, który umożliwi użytkownikom gogli wirtualnej rzeczywistości poczuć się jak astronauta i obejrzeć ziemie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym celu planują wysłać w kosmos kamerę 360º 3D Ultra HD i nakręcić jedyny w swoim rodzaju materiał ukazujący naszą planetę zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz stacji kosmicznej. Doświadczenie przeznaczone będzie na gogle Oculus Rift, Project Morpheus, Google Cardboard (lub podobne – iOS, Android), a także na tradycyjne monitory PC.

Myślą przewodnią projektu SpaceVR jest umożliwienie ludziom doświadczenia zagadkowego zjawiska „Overview Effect”, które do tej pory było zarezerwowane jedynie dla astronautów. Termin ten został pierwszy raz użyty w 1987 roku przez Frank’a White’a, który opisał fenomen jaki doświadczył m.in. astronauta Apollo 14, Edgar Mitchell. Człowiek zetknięty z majestatycznością wszechświata doznaje uczucia szczęścia na niewyobrażalną skalę wraz z pojawieniem się u niego świadomości, że „wszystko jest jednością”. Astronauci, którzy doświadczyli tego efektu twierdzą, że z tej perspektywy znikają granice państw, konflikty dzielące ludzi stają się mniej ważne, a człowiek zaczyna odczuwać potrzebę tworzenia społeczeństwa planetarnego, zjednoczonego w misji ochrony życia planety ziemi. Taka potrzeba staje się zarówno oczywista jak i konieczna.

SpaceVR planuje dalszy podbój kosmosu. W 2017 roku podobne zdjęcia mają zostać nakręcone na księżycu, w 2022 roku na asteroidzie, natomiast w 2026 roku na Marsie.