Na Kickstarterze powoli dobiega końca zbiórka pieniędzy na kamerę 4K 360º VR – Sphericam 2 – przeznaczoną do nagrywania sferycznych filmów dla wirtualnej rzeczywistości. Firma Sphericam Inc otrzyma spory zastrzyk gotówki, gdyż zebrała już prawie 300 tysięcy dolarów, czyli blisko dwukrotnie więcej niż początkowo zakładano.

Urządzenie zbudowane z sześciu kamer o łącznej wielkości porównywalnej z piłką tenisową pozwoli na rejestrację 360-stopniowego obrazu o rozdzielczości 4K (4096×2048) w 60 klatkach na sekundę. Sphericam 2 posiada zaawansowany algorytm zszywający nagrywany materiał w locie bez efektów ubocznych w postaci martwych punktów i potrafi go zapisać w formacie RAW, co na pewno przypadnie do gustu osobom zamierzającym poddać video procesowi postprodukcji.

Kamera wyposażona została w osiem tzw. gwintów statywowych podtrzymujących urządzenie w bezruchu, cztery mikrofony odpowiadające za rejestrację wielokanałowego dźwięku, a także port USB. dzięki któremu błyskawicznie uzyskamy dostęp do zarejestrowanych materiałów.

Autorzy zapowiadają, że filmy nakręcone Sphericam 2 będą kompatybilne z goglami wirtualnej rzeczywistości takimi jak Oculus Rift, Samsung Gear VR czy Google Cardboard.

Urządzenie posiadać będzie wbudowany akumulator (2800 mAh) pozwalający na rejestrację video o długości do 90 minut. Czas ten może się nieco skrócić w przypadku gdy zdecydujemy się na wykorzystanie modułów GPS i Wi-Fi. Za pomocą wyjścia USB możliwa jest także opcja ‚live-streamingu’ zmontowanego w czasie rzeczywistym 360-stopniowego materiału lub niezależnego obrazu z każdego z sześciu obiektywów.

Cena Sphericam 2 wskazuje, że urządzenie przeznaczone jest raczej dla doświadczonych filmowców, jednak nie jest na tyle olbrzymia, by stać na nią było jedynie profesjonalne studia filmowe. Obecnie istnieje możliwość zakupu kamery na Kickstarterze w cenie 1499 $ lub 1399 $, o ile zdecydujemy się na jej wczesną wersję. Według wstępnych założeń zamówienia realizowane będą jeszcze w grudniu bieżącego roku.