Poznaliśmy nowe, oficjalne wyniki sprzedaży gogli PlayStation VR oraz nieoficjalne HTC Vive i Oculus Rift.

Sony pochwaliło się najnowszymi wynikami sprzedaży produktów marki PlayStation. Dowiedzieliśmy się z nich m.in., że sprzedaż gogli PlayStation VR przekroczyła już milion egzemplarzy. Japońska firma nie podała co prawda dokładnych danych, jednak biorąc pod uwagę, iż wśród graczy znajduje się już 60 milionów konsol PlayStation 4 możemy przyjąć, że na zakup PSVR zdecydował się jak na razie co 60-ty użytkownik PS4.

Przy okazji ujawniono liczbę zakupionych gier VR, która wynosi obecnie 5,25 milionów. Użytkownicy konsolowych gogli spędzają w wirtualnej rzeczywistości średnio 25 minut na sesję.

Wyniki PlayStation VR ciężko porównać z innymi topowymi headsetami, takimi jak HTC Vive czy Oculus Rift, ponieważ ich producenci na razie nie pochwalili się sprzedażą, pomimo iż urządzenia dostępne są w sprzedaży pół roku dłużej. Według niezależnego raportu grupy analitycznej IDC w pierwszym kwartale tego roku Sony sprzedało 429 tysiące PSVR, podczas gdy wyniki Vive i Oculusa wyniosły w tym czasie odpowiednio 190,9 i 99,3 tysiące.

„To wciąż zaledwie milion jednostek” – przyznaje Shawn Layden, szef Sony Interactive Entertainment. Według niego jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę właścicieli PS4. Layden dodaje, że wynik mógłby być znacznie wyższy gdyby nie podaż, która w niektórych regionach świata nie sprostała zapotrzebowaniu. W związku z tym firma zdecydowała się ograniczyć działania marketingowe, aby nie pogarszać sytuacji.

Sony zamierza znacząco zwiększyć sprzedaż PlayStation VR. Działaniem, które powinno przyśpieszyć proces nasycania rynku konsolowymi goglami ma być nowa fala VR-owych treści. Pierwszym krokiem była premiera kontrolera PSVR Aim dedykowanego miłośnikom pierwszoosobowych strzelanek. Według raportu firmy Chart-Track debiutująca w ubiegłym miesiącu gra Farpoint, która sprzedawana jest w zestawie z nowym kontrolerem okazała się drugą najchętniej kupowaną grą pudełkową w Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży.

Tytuły, które wejdą w skład drugiej fali gier na PSVR poznamy zapewne podczas zbliżających się wielkimi krokami targów E3.