Sprzedaż oprogramowania VR w 2017 roku może wzrosnąć czterokrotnie
2 min readDobre wiadomości dla deweloperów pracujących nad grami i aplikacjami dedykowanymi goglom wirtualnej rzeczywistości. Według analityków sprzedaż VR-owego oprogramowania w roku 2017 wzrośnie czterokrotnie w stosunku do ubiegłego. W przypadku gogli VR możemy spodziewać się ponad dwukrotnej poprawy.
Najnowszy raport firmy badawczej SuperData Research niesie ze sobą optymistyczne prognozy dla wszystkich producentów oprogramowania na gogle VR. Jeżeli się sprawdzą sprzedaż gier i aplikacji Virtual Reality wzrośnie w tym roku ponad czterokrotnie. Według analityków warty w 2016 roku 0,3 miliarda dolarów rynek ‚software VR’ na koniec obecnego osiągnie wartość 1,3 mld dol. To jednak nic w porównaniu z tym co czeka deweloperów w roku 2020 kiedy to zyski branży mają wzrosnąć do niemal 17,9 miliardów.
Niemniej jednak w tej chwili prym wiodą producenci sprzętu, którzy także mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość. W zeszłym roku wygenerowali oni przychód na poziomie 1,5 miliarda dolarów. W tym czeka ich 142-procentowy wzrost do wartości 3,6 mld dol. Tempo rozwoju branży ‚hardware VR’ w najbliższych latach nie będzie aż tak imponujące jak w przypadku oprogramowania, jednak mimo wszystko w 2020 roku twórcy gogli i wszelkiego rodzaju VR-owego sprzętu mogą liczyć na 17,8 miliardów dolarów.
SuperData oszacowała także rozwój oprogramowania VR dla firm, z którego przychody rosnąć będą w najbliższym czasie najwolniej. Rok 2016 pozwolił na wygenerowanie jedynie 0,02 miliardów dolarów. Sytuacja nieco zmieni się dopiero w roku 2019, gdy zyski wzrosną do 0,8 mld dol. Rok 2020 to już jednak 2,0 mld dol.
W sumie w 2020 roku cała branża Virtual Reality może osiągnąć wartość 37,7 miliarda dolarów. Dla porównaniu rynek rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości (AR/MR) powinien wygenerować w tym czasie 30,4 miliona dolarów.
Ponadto SuperData szacuje trzykrotny wzrost sprzedaży topowych gogli VR takich jak PlayStation VR, Oculus Rift czy HTC Vive. W 2017 roku nabywców znajdzie 21 milionów urządzeń. Co ciekawe prognozy przewidują spadek zainteresowania mobilnymi goglami, które w ubiegłym roku sprzedały się w liczbie 84 milionów, a w tym wynik ten zmaleje do 59 milionów. Według analityków, powodem takiego stanu rzeczy będzie zainteresowanie konsumentów wyższej jakości sprzętem. Na zwycięzcę typowane są gogle należące do mobilnej platformy Daydream, których łączna sprzedaż szacowana jest na 6,8 milionów sztuk.
Firma postanowiła sprawdzić także, jak wiele osób posiada odpowiednią ilość miejsca wymaganego do uruchomienia doświadczenia w trybie pokoju (roomscale). Okazało się, że aż 83% badanych użytkowników komputerów PC nie powinno mieć z tym problemów.