Informacja prasowa

Już niedługo, bo 8 maja na portalu WSPIERAM TO startuje akcja crowdfundingowa projektu filmu 360 VR pt.: „POZA CIAŁEM” („OUT OF BODY).

Akcja dotyczyć będzie zbiórki na dokończenie tego pierwszego w Polsce aktorskiego doświadczenia VR (to nie jest tylko film 360 stopni – to doświadczenie na gogle do wirtualnej rzeczywistości – mówią twórcy). Część pierwszą niedokończoną filmu można zobaczyć na stronie vrs.video zarówno zakładając headset VR jak i ruszając myszką lub telefonem.

Jest to historia mężczyzny, który po kłótni z żoną wsiada do samochodu. Podczas jazdy dochodzi do tragedii. Bohater zapada w śpiączkę, staję się ciałem astralnym – duszą która opuściła jego ciało i szuka drogi z powrotem. Jednak przed tym musi rozwiązać niedokończone sprawy ze swojej przeszłości…

Pomimo, że to pierwsze polskie aktorskie doświadczenie VR, realizowane w Polsce, z polską ekipą i przez polskich twórców, aktorzy mówią po angielsku. Twórcy zarzekają się jednak, że mają też też nagrany materiał w języku polskim. „Film ma być uniwersalny – na cały świat, a napisy nie przechodzą w VR” – mówi reżyser filmu. – „Mamy jednak też wersję polską, trochę jak kiedyś w latach 30-tych, gdy wchodził dźwięk do kinematografii nagrywano różne wersje językowe zamiast dubbingu, który jeszcze nie istniał”. Na ten moment nie starczyło jednak funduszy na postprodukcję polskiej wersji. Tego ma też dotyczyć akcja crowdfundingowa.

Reżyserem jest Paweł Jóźwiak-Rodan, znany z realizacji tradycyjnych filmów m.in. Mama tata Bóg i Szatan, czy pierwszego w Polsce innowacyjnego, bo crowdsourcingowego filmu dokumentalnego Moje 89 Pokolenie, zrealizowanego z materiałów nadesłanych przez internautów, a także Pielgrzyma, za którym stoi udana akcja crowdfudingowa na Polak Potrafi. Za te filmy reżyser dostał liczne nagrody w kraju i zagranicą. Od 2016 r. stwierdził jednak, że tradycyjne kino kończy się i postawił na nową technologię, czyli film 360 VR. Tak zaczął rodzić się ten film, choć w tym przypadku bardziej pasuje określenie „przeżycie”, którego widz doświadcza z punktu widzenia głównego bohatera. Innymi słowy, widzi jego oczami.

Tak powstała VR Storytales, grupa filmowców, związanych z łódzką i katowicką Szkołą Filmową, która zapowiada dalsze eksperymenty z filmem fabularnym w technologii VR. Film Out of Body jest pierwszym z pięciu projektów, jakie planuje stworzyć VR Storytales. W filmach mają zostać dodane elementy interaktywne, które pozwolą decydować widzowi o dalszym przebiegu historii. Realizację POZA CIAŁEM umożliwiły także badania naukowe realizowane w Łódzkiej Szkole Filmowej przez reżysera.

Na potrzeby produkcji został zaprojektowany i wykonany specjalny hełm, na którym 26 kamer, mogło rejestrować sceny z perspektywy aktora. Hełm oraz kompleksowość produkcji tego filmu można zobaczyć oglądając OUT OF BODY VR EXPERIENCE Behind the scenes w serwisie youtube i na fanpage’u VR STORYTALES.

Polscy producenci filmowi coraz częściej dostrzegają potencjał opowiadania historii za pośrednictwem technologii VR. Wykorzystanie technologii VR w formie filmu fabularnego zmusza filmowców do zmiany środków narracji i inscenizacji. Po części muszą odrzucić wyuczone do tej pory sposoby na kręcenie porywających historii i wykreować nowe, sprawdzające się w technologii VR.

Ekipie VR Storytales brakuje jeszcze 30 000 zł na ukończenie „Out of body experience”. Wszyscy wierzą, że uda się dokończyć film z pomocą internautów. Akcja rusza 8 maja na wspieram.to/vr