SteamVR Desktop Theater

Wciąż nie znamy oficjalnych wyników sprzedaży najpopularniejszych gogli wirtualnej rzeczywistości dostępnych na rynku konsumenckim. Trochę danych, na podstawie których możemy przynajmniej spróbować oszacować ilość użytkowników PC-owych headsetów VR, ujawnili właściciele popularnego cyfrowego sklepu z grami Steam.

Firma Valve ogłosiła podczas niedawnej konferencji dla deweloperów Steam Dev Days, że każdego dnia odnotowuje ponad 1000 nowych „VR users” na Steamie. Kim dokładnie są „użytkownicy VR-a” nie wiadomo, jednak prawdopodobnie chodzi o osoby, które uruchomiły grę wirtualnej rzeczywistości zakupioną w cyfrowym sklepie, na jednym z dwóch najpopularniejszych w tej chwili headsetów – HTC Vive oraz Oculus Rift.

Według ostatniej comiesięcznej (wrześniowej) ankiety przeprowadzanej przez Valve wśród użytkowników platformy Steam, z gogli wirtualnej rzeczywistości korzysta obecnie około 0,31% klientów sklepu. Oznacza to, że dotychczas mniej więcej 1 na 300 graczy zdecydował się na zakup VR-owego sprzętu.

Wśród ankieterów przeważa HTC Vive. Posiadanie gogli współprodukowanych przez Valve deklarowało we wrześniu 0,19% użytkowników Steam. Ich największy konkurent – Oculus Rift – osiągnął w tym okresie wynik 0,09%, ale dodatkowe 0,03% osób wskazało w formularzu wersję deweloperską urządzenia (Oculus Rift DK2). W przypadku Oculusa słabsze wyniki są prawdopodobnie konsekwencją tego, iż użytkownicy Rifta mogą kupować gry i aplikacje VR również bezpośrednio z oficjalnego sklepu dla gogli. Firma mocno promuje wybór tego rozwiązania, chociażby poprzez wypuszczanie ‚exclusivów’, czyli tytułów na wyłączność dla Oculus Store.

Oculus Rift Store

Tymczasem posiadacze HTC Vive do niedawna byli niejako „zmuszeni” do korzystania z platformy Steam. HTC dopiero na początku października wypuścił Viveport VR – cyfrowy sklep będący odpowiednikiem Oculus Store.

Kilka dni temu do powyższej dwójki dołączyły gogle PlayStation VR. Co prawda nie jest to headset działający z PC-ami, jednak jego zasięg może krótkim okresie czasu przekroczyć łączną sprzedaż Rifta i Vive. Na jakiekolwiek wyniki będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale Sony biorąc pod uwagę zainteresowanie preorderami liczy na sprzedaż PSVR w ilości „wielu setek tysięcy” sztuk w okresie premiery.

Przytaczane dane są szczególnie ważne dla deweloperów, dla których ilość gogli VR obecnych w domach graczy jest często głównym czynnikiem, na podstawie którego podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu bądź nie produkcji gry wirtualnej rzeczywistości. Na dzień dzisiejszy odnotowano dwie gry, które mogą pochwalić się sprzedażą przekraczającą milion dolarów – Raw Data oraz The Gallery – Episode 1: Call of the Starseed.

Na platformie Steam znajdziemy obecnie ponad 600 różnego rodzaju gier, doświadczeń i aplikacji Virtual Reality. Z kolei cyfrowy sklep z oprogramowaniem dla Rifta (Oculus Home) może pochwalić się wynikiem przekraczającym 500 aplikacji VR.