Nadchodzi druga generacja trackingu SteamVR. Co wiemy na temat nowej wersji systemu śledzenia od Valve?

W ubiegłym tygodniu firma HTC zapowiedziała gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Pro będące udoskonaloną wersją obecnie sprzedawanego modelu o nazwie HTC Vive. W zestawie z headsetem znajdziemy m.in. odświeżoną wersję kontrolerów ruchowych, które współpracować będą z systemem SteamVR Tracking 2.0. Opracowane przez firmę Valve rozwiązanie, podobnie jak wersja ‚Pro’, doczekało się kilku znaczących usprawnień.

Nowe stacje bazowe będą mniejsze, lżejsze, cichsze, bardziej niezawodne i tańsze od obecnie wykorzystywanego modelu. Mają także zużywać mniej energii. Co najbardziej imponujące, zasięg śledzenia w wersji 2.0 rozszerzy się do imponującego obszaru 10 x 10 metrów (SteamVR Tracking 1.0 pokrywa obszar 4,5 x 4,5 m). Niemniej będzie to możliwe jedynie w przypadku skonfigurowania czterech stacji bazowych, a nie jak dotychczas dwóch.

Vive Pro będzie wstecznie kompatybilne z obecnie dołączanymi do zestawu „latarniami”. HTC chce w ten sposób ułatwić przesiadkę na nowe gogle użytkownikom podstawowej wersji headsetu, którzy będą mogli wykorzystać posiadany już system trackingu.

Premierę gogli HTC Vive Pro zapowiedziano na pierwszy kwartał tego roku. Początkowo będą one jednak sprzedawane samodzielnie, bez nowych stacji bazowych i kontrolerów. Te zadebiutują w dalszej części 2018 roku. Gdy już tak się stanie będziemy mogli zakupić także i pełny zestaw. Na tę chwilę firma HTC nie ujawniła jeszcze cen poszczególnych elementów nowego zestawu.

Zobacz także: Minimalna specyfikacja gogli HTC Vive Pro pozostanie taka sama jak dla HTC Vive