Sterownik vorpX

Pierwsi szczęśliwcy, którzy otrzymali już swojego Oculusa DK2 na pewno nie mogą narzekać na brak oprogramowania współpracującego z nową deweloperską wersją Rifta. Deweloperzy wypuszczają poprawki, które dodają obsługę nowego dev-kita do swoich aplikacji pisanych z myślą o DK1, a także pojawiają się nowe produkcje. Swój update zapowiedzieli również twórcy sterownika VorpX, który był pierwszym dostępnym na rynku tego typu oprogramowaniem, pozwalającym posiadaczom gogli Oculus Rift DK1 zagrać w The Elder Scrolls V: Skyrim i wirtualnie eksplorować jego ogromny świat.

Ralf Ostertag – twórca sterownika – ogłosił, że następna wersja doda kilka nowych funkcji, w tym wsparcie dla Oculus Rift DK2. Oznacza to, że użytkownicy DK2 będą mogli zagrać w swoje ulubione gry w rozdzielczości 1080p, z lepszym kontrastem i z funkcją śledzenia położenia głowy.

VorpX działa w oparciu o alternatywną metodę renderowania 3D znaną jako Z-Buffer 3D. Metoda ta pozwala w bardzo szybki sposób dodać scenom głębi, zwłaszcza w dużych, otwartych przestrzeniach. Ostatnia wersja VorpX dla DK1 wspiera wyświetlanie 80 gier, które nie były tworzone z myślą o wirtualnej rzeczywistości, m.in. seria Bioshock, Mass Effect, Fallout 3, Far Cry (1 i 3), Half Life 2, World of Warcraft, STALKER – Call of Pripyat, Dirt (2 i 3), Flight Simulator X, Assassins Creed (1 i 2), niektóre części Call of Duty oraz wiele innych. Pełną listę gier można znaleźć tutaj.

Nie wiadomo kiedy dokładnie wyjdzie poprawka dodająca obsługę DK2 jednak ma to nastąpić „wkrótce”. Sterownik nie jest darmowy i obecnie kosztuje 170.96 zł (z VAT). Opłata jest jednorazowa i obejmuje przyszłe aktualizacje.